«Μαγική» εικόνα

Καλύτερος ο Παναθηναϊκός, προσπάθησε, αλλά το δοκάρι και ο διαιτητής Σκουλάς που «έσπασε» τα νεύρα των «πρασίνων», άφησαν το τριφύλλι με τον βαθμό της ισοπαλίας. Λουντ ο σκόρερ.

Παναθηναϊκός-Αστέρας Τρίπολης 1-1

Ο Παναθηναϊκός δεν μπήκε δυνατά στο ξεκίνημα και το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αναγνωριστικό
και για τις δύο ομάδες. Στη συνέχεια το τριφύλλι ανέβασε στροφές και άρχισε να δημιουργεί
ευκαιρίες.

Στο 10' ο Μουνιέ βρήκε τον Χατζηγιοβάνη ο οποίος επέλεξε το σουτ αντί την πάσα σε ξεμαρκάριστο συμπαίκτη του, με την μπάλα να καταλήγει άουτ. Στο 12ο λεπτό ο Δώνης ελίχθηκε στην περιοχή με την μπάλα να βρίσκει το χέρι του Μουνάφο και τον διαιτητή Σκουλά, να αρνείται το πέναλτι για το τριφύλλι. Στο 14' ο Χατζηγιοβάνης κατέβασε την μπάλα, αλλά σούταρε άουτ.

Στο 20' κόρνερ του Χατζηγιοβάνη, κεφαλιά του Αυλωνίτη άουτ. Στο 23' νέα ευκαιρία για το τριφύλλι με τον Δώνη να πιάνει κεφαλιά μετά από σέντρα του Ινσούα και αυτή να καταλήγει ελάχιστα άουτ. Στο 33' από κόρνερ του Χατζηγιοβάνη στο πρώτο δοκάρι, ο Ινσούα έπιασε κεφαλιά η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό, κατέληξε στο αριστερό δοκάρι του Αθανασιάδη, με τον διαιτητή να δείχνει...άουτ!

Στο 45' σε φάουλ του Χατζηγιοβάνη, ο Ινσούα κέρδισε την διεκδίκηση έξω από την περιοχή και όταν ήταν έτοιμος να σουτάρει, ο διαιτητής σφύριξε την λήξη (στο 45ο λεπτό και 8 δεύτερα!), με τον Αργεντινό να γίνεται έξαλλος να κλωτσάει την μπάλα και να εισπράττει την κίτρινη κάρτα.

Στο 47' ο Μουνιέ απέφυγε όποιον βρήκε στην μεσαία γραμμή τροφοδότησε τον Λουντ ο οποίος ελευθερώθηκε με τη «βοήθεια» του Χατζηγιοβάνη, σέντραρε με τον Χατζηγιοβάνη να πιάνει αδύναμο σουτ. Στο 53' ο Γιόχανσον με μπαλιά ακριβείας 40 μέτρων βρήκε μόνο του τον Χατζηγιοβάνη στο ύψος του πέναλτι ο οποίος δεν πίστεψε ότι καλυπτόταν με αποτέλεσμα να η κεφαλιά του να καταλήξει άουτ.

Στο 61' σε σουτ του Καλτσά η μπάλα κατέληξε άουτ, με τον επόπτη και τον διαιτητή να υποδεικνύουν...κόρνερ! Στο 62' ο Ουζουνίδης πέρασε στον αγώνα τον Κολοβέτσιο στην θέση του Χατζηγιοβάνη, με τον Κουρμπέλη να περνά στα χαφ. Στο επόμενο λεπτό ο Κουρμπέλης με τον Λουντ «έκρυψαν» την μπάλα, ο Φινλανδός γύρισε τη  μπάλα στο πέναλτι και ο επερχόμενος Δώνης έπιασε δυνατά το σουτ με τον Αθανασιάδη να διώχνει σε πλάγιο.

Στο 66' το σκηνικό επαναλήφθηκε με τους Τζανδάρη-Δώνη να «κρύβουν» την μπάλα και να βγάζουν τον Μουνιέ μέσα στην περιοχή με τον Γάλλο να μην προλαβαίνει την τελευταία στιγμή. Στο 69' σε σέντρα του Γιαννούλη, ο Μανιάς έπιασε κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, ο Διούδης δεν μπόρεσε να αποτρέψει το μοιραίο και το 0-1 ήταν γεγονός.

Στο 71' ο Μολίνς πέρασε στη θέση του Κουλιμπαλί. Στο 76' σε φάση διαρκείας ο Δώνης ξέφυγε από πλάγια στην περιοχή, γύρισε στην μικρή περιοχή, απομάκρυνε η άμυνα του Αστέρα και ο Μουνιέ με «ψαλίδι» σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Αθανασιάδη. Στο 81' ο Μπουζούκης πέρασε στην θέση του Τζανδάρη.

Στο 86' ο Μουνιέ έβγαλε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή τον Λουντ και ο τελευταίος με δυνατό
αριστερό σουτ έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι του Αθανασιάδη γράφοντας το 1-1.

Ο Παναθηναϊκός πίεσε αλλά δεν κατάφερε να σημειώσει το γκολ της νίκης. Ο διαιτητής Σκουλάς σφύριξε την λήξη ελάχιστα δευτερόλεπτα πριν την συμπλήρωση των 3 λεπτών των καθυστερήσεων (τα οποία ήταν ελάχιστα φυσικά). Εκπληκτική ατμόσφαιρα από τους οπαδούς του τριφυλλιού που δεν σταμάτησαν στιγμή να ενισχύουν την ομάδα τους.

Παναθηναϊκός (Ουζουνίδης): Διούδης, Γιόχανσον, Κουρμπέλης, Αυλωνίτης, Ινσούα, Τζανδάρης (81' Μπουζούκης), Λουντ, Κουλιμπαλί (71' Μολινς), Μουνιέ, Χατζηγιοβάνης (62' Κολοβέτσιος), Δώνης