Και τώρα... όλα ανοιχτά!

Με «μαέστρο» τον Καλάθη (17 πόντοι - 10 ασίστ) και τους Τζέιμς - Πέιν να κάνουν μεγάλο ματς, το τριφύλλι δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα και κέρδισε εύκολα με 75-56 την Βαλένθια. Όλα ανοιχτά για το πλεονέκτημα!

O Παναθηναϊκός ξεκίνησε συγκεντρωμένα στην πρώτη περίοδο και δέχτηκε το πρώτο καλάθι στο 7:10. Με λογικές και όχι βεβιασμένες επιθέσεις, πήρε προβάδισμα με 8 (11-3) με πολύ καλές συνεργασίες Τζέιμς-Καλάθη, Καλάθη-Γκιστ και Τζέιμς-Αντετοκούνμπο (οι 3 τελευταίες με εκπληκτικά καρφώματα). Η Βαλένθια απειλούσε μόνο με σουτ τριών πόντων (15-6). Ο Καλάθης (7 ασίστ) με τον Τζέιμς έκαναν «όργια» στην δημιουργία, οι Αντετοκούνμπο και Γκιστ είχαν 5 καρφώματα σε 1 περίοδο (!) και κάπως έτσι η πρώτη περίοδος έκλεισε με σκορ 23-13, με τον Πασκουάλ να περνάει σχεδόν όλους τους παίχτες στο παρκέ.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να κατεβάζει τα «δεύτερα» (Λεκαβίτσιους, Παππάς, Γκάμπριελ, Βουγιούκας, Λοτζέσκι, Πέιν). Η Βαλένθια το εκμεταλλεύτηκε, μείωσε σε 23-17 και ο Πασκουάλ πήρε το πρώτο του τάιμ άουτ. Μετά τις απαραίτητες οδηγίες η ομάδα συνήλθε, ο Πέιν «καθάρισε» σε άμυνα και επίθεση (6π - 5ριμπ - 2 κοψ) και η διαφορά επανήλθε στα «λογικά» πλαίσια (34-23 και 37-26) και το ημίχρονο έκλεισε με το τριφύλλι να προηγείται με 40-31.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους η Βαλένθια μείωσε στους 5 (41-36), όμως Καλάθης, Τζέιμς και Σίνγκλετον έδωσαν ξανά διψήφια διαφορά στους «πράσινους». Με νέους πόντους μάλιστα από Καλάθη (βολή και τρίποντο) και Σίνγκλετον (βολή) το τριφύλλι έφτασε στο 53-36, για να έρθει η -φυσιολογική- αντίδραση των φιλοξενούμενων.

Το τρίποντο του Τζέιμς έφερε τον Παναθηναϊκό στο +13, ενώ με γκολ-φάουλ του Πέιν αλλά και νέο τρίποντο του Αμερικανού γκαρντ το σκορ έφτασε στο 70-53, με τον Παναθηναϊκό να «κλειδώνει» την νίκη. Οι Ισπανοί δεν επέστρεψαν ποτέ και το τριφύλλι συνέχισε να σκοράρει, με εκτελεστή τον Πέιν, φτάνοντας στο τελικό 75-56.

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 40-31, 57-47, 75-56

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 11 (2), Τζέιμς 11 (2), Πέιν 12, Παππάς 4, Ντένμον, Γκιστ 9, Βουγιούκας 2, Λεκαβίτσιους, Γκάμπριελ, Λοτζέσκι 3 (1), Καλάθης 17 (1)