Και τώρα... «μάχη» για την σωτηρία!

Ο Παναθηναϊκός παρουσίασε πολύ καλή εικόνα απέναντι στον Ολυμπιακό, προηγήθηκε με 0-1, όμως τελικά «λύγισε» και γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ. Πλέον οι «πράσινοι» στρέφουν το ενδιαφέρον τους στα πλέι-άουτ, όπου θα διεκδικήσουν την παραμονή τους στην μεγάλη κατηγορία!

Παρ'όλη την διαφορά δυναμικότητας ο Παναθηναϊκός μπήκε με πάθος στο πρώτο σετ και προηγήθηκε από την αρχή στο σκορ (10-15). Πήγε προηγούμενος και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (13-16), έφτασε την διαφορά μέχρι και τους 4 πόντους (18-22 και 19-23) για να το κατακτήσει τελικά με 23-25. Κορυφαίοι στο σετ αυτό οι Τζόνσον και Καρντόσο.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε όπως το πρώτο, με το τριφύλλι να έχει «βραχεία κεφαλή» μέχρι το 6-7. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και μετέτρεψε το 6-7 σε 8-7 και λίγο αργότερα σε 16-10. Οι κακές επιλογές στην επίθεση στοίχισαν στο τριφύλλι, καθώς ο Τζόνσον δεν ήταν αυτός που ήταν στο πρώτο σετ, και ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 1-1, κερδίζοντας το δεύτερο σετ με 25-17.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό και ξεκίνησαν το τρίτο σετ με προβάδισμα 3 πόντων (5-2, 6-3 και 7-4), για να πάνε προηγούμενοι με 8-4 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Παναθηναϊκός έχασε την συγκέντρωση του και ο Ολυμπιακός πήγε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-8. Ο Ανδρεόπουλος αναγκάστηκε να αλλάξει τον Τζόνσον με τον Μπέλλο και να περάσει ακόμα και τους Παλαιολόγο και Κεχαγιά στον αγώνα. Τα πράγματα δεν άλλαξαν και ο Ολυμπιακός κατέκτησε άνετα με 25-12 το τρίτο σετ, κάνοντας το 2-1.

Ο Παναθηναϊκός σοβαρεύτηκε στο τέταρτο σετ, έμεινε κοντά στο σκορ (5-4, 6-5, 8-6) αλλά μέχρι το 9-8. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν την διαφορά (12-9 και 14-9), για να πάνε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με το σκορ στο 16-11. Ο Καρντόσο με 2 άσσους ξανά έβαλε το τριφύλλι στον αγώνα (17-14), η διαφορά των 3 πόντων (18-15) αυξήθηκε (20-15, 21-16, 22-17) και το σετ κατακτήθηκε από τον Ολυμπιακό με 25-21, κάνοντας το 3-1 στα σετ και παίρνοντας και τους 3 βαθμούς της νίκης.

Τα σετ: 23-25, 25-17, 25-12, 25-21