Ικανός για τα πάντα!

Ο Παναθηναϊκός «κατάπιε» στην κατάμεστη Κυψέλη τον Φοίνικα με 3-1 σετ και με νίκη στου Ρέντη, την τελευταία αγωνιστική, μπορεί να μπει ακόμη και στην 8άδα! Φοβερή μαχητικότητα από τους παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου.

Η επιστροφή στο γήπεδο της Κυψέλης λειτούργησε ευεργετικά για το τριφύλλι, παρ'ότι οι «πράσινοι» αιφνιδιάστηκαν στο πρώτο σετ από τον εξαιρετικό Φοίνικα, ο οποίος κατάφερε να το κατακτήσει με 20-25. Η συνέχεια άνηκε εξ'ολοκλήρου στον Παναθηναϊκό, που πραγματοποίησε την ανατροπή και πήρε τους 3 πολύτιμους βαθμούς.

Οι παίκτες του Ανδρεόπουλου κατέκτησαν εύκολα τα δύο επόμενα σετ, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να φτάσουν ούτε τους 20 πόντους. Στο τέταρτο -και τελευταίο- σετ, διεξήχθη ένα πραγματικό ντέρμπι. Ο Φοίνικας είχε το προβάδισμα μέχρι και το 16-19, όμως το τριφύλλι ισοφάρισε, το σετ έφτασε στο 23-23 και εκεί οι «πράσινοι» ήταν πιο ψύχραιμοι, πετυχαίνοντας 2 πόντους και παίρνοντας μια υπερπολύτιμη νίκη!

Τα σετ: 20-25, 25-16, 25-19, 25-23