Άλλαξε και... το γύρισε!

Το τριφύλλι ήταν... αποκαρδιωτικό στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο μέρος ανέβασε την απόδοσή του, έπαιξε πολύ καλό μπάσκετ και με πρωταγωνιστές τους Ρίβερς, Γκιστ και Λεκαβίτσιους πήρε μεγάλη εκτός έδρας νίκη (79-90) στην Μάλαγα.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το ματς όντας αρκετά καλός στην επίθεση αλλά και πολύ κακός στην άμυνα. Σίνγκλετον και Αντετοκούνμπο σκόραραν για το 5-5, ενώ στην συνέχεια ανέλαβε την... σκυτάλη ο Μάικ Τζέιμς με 3 καλάθια, διαμορφώνοντας το 17-14. Ο Ρίβερς πρόσθεσε άλλους 4 πόντους στο τριφύλλι, όμως η κακή άμυνα και η αστοχία στο τρίποντο (1/8) έκαναν τους «πράσινους» να βρίσκονται στο -6 στην λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Ακόμα χειρότερη έγινε η κατάσταση στην δεύτερη περίοδο, με τον Παναθηναϊκό να είναι ακόμα πιο άστοχος και να συνεχίζει να παίζει άμυνα... με τα μάτια. Το αποτέλεσμα ήταν, παρά το ότι οι Γκάμπριελ και Καλάθης διατήρησαν αρχικά την διαφορά στους 6 (28-22), η Μάλαγα να ξεφύγει σε διψήφια νούμερα και να πάει στα αποδυτήρια στο +12. Το τριφύλλι προσπάθησε να κρατηθεί από τους ψηλούς του, με τους Γκιστ, Σίνγκλετον και Πέιν να σκοράρουν, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό.

Η διαφορά έφτασε τους 14 πόντους (48-34), για να ακολουθήσει ένα σερί του Παναθηναϊκού που έκανε το ματς ξανά ντέρμπι. Δύο σερί καλάθια από τον Τζέιμς και άλλα δύο από Καλάθη και Σίνγκλετον μείωσαν σε 48-42, ενώ τα δύο τρίποντα του Ρίβερς μαζί με τα νέα καλάθια από Καλάθη και Γκιστ έφεραν το ματς στο σουτ (55-52). Η Μάλαγα βρήκε 5 συνεχόμενους πόντους, όμως ένα νέο σερί των «πράσινων» με Γκιστ (καλάθι και 2/2 βολές) και Αντετοκούνμπο έφεραν το ματς στο καλάθι.

Οι «πράσινοι»... πάτησαν γκάζι στο τελευταίο δεκάλεπτο και με σερί 0-10 (τρίποντο και καλάθι Λεκαβίτσιους, καλάθι Καλάθη και τρίποντο Ρίβερς) έφτασαν στο 60-68. Το εντυπωσιακό κάρφωμα του Σίνγκλετον και οι 5 νέοι πόντοι του Λεκαβίτσιους διατήρησαν το τριφύλλι μπροστά, με την Μάλαγα πάντως να πλησιάζει στον πόντο. Εκεί ανέλαβε δράση ο Κέι Σι Ρίβερς, που με δύο συνεχόμενα τρίποντα (5/9), μετά από καλάθι του Γκιστ, έφερε τον δείκτη του σκορ στο 74-83 και έδωσε τεράστιο προβάδισμα στο τριφύλλι.

Οι γηπεδούχοι πλησίασαν και πάλι στο σκορ, όμως δύο συνεχόμενα καρφώματα του Γκιστ διαμόρφωσαν το 79-87 και έβαλαν... τέλος στο ματς, 1:07' πριν την λήξη. Ο «επίλογος» στο ματς μπήκε με ακόμη ένα τρίποντο του Ρίβερς, το 6ο του στο παιχνίδι, για το τελικό 79-90.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 44-32, 60-58, 79-90

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 10 (1), Ρίβερς 24 (6), Τζέιμς 10, Πέιν 2, Γκιστ 16, Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους 10 (2), Γκάμπριελ 2, Όγκαστ, Καλάθης 12, Αντετοκούνμπο 4