Αδιόρθωτοι!

Το τριφύλλι δεν έπαιξε ποτέ άμυνα, επιθετικά βασίστηκε μόνο στα τρίποντα του Ρίβερς (4/6) και τις εμπνεύσεις του Τζέιμς (23 πόντοι, 7/7 δίποντα, 1/9 τρίποντα, 6/6 βολές), με αποτέλεσμα να ηττηθεί εύκολα από την Ρεάλ (92-75) και πλέον το πλεονέκτημα έδρας μοιάζει... ανέφικτο!

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ άσχημα στο παιχνίδι, με την Ρεάλ να βγάζει καλές άμυνες και να κυριαρχεί και στις δύο μεριές του παρκέ, φτάνοντας σε ένα γρήγορο 8-0. Η συνέχεια ωστόσο δεν ήταν ανάλογη, με το τριφύλλι να «τρέχει» ένα σερί 0-10 με καλάθια από Ντένμον και Καλάθη και τρίποντα Ρίβερς και Καλάθη. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν, όμως με νέα τρίποντα από Ρίβερς και Σίνγκλετον οι «πράσινοι» έφτασαν στο 10-16. Σίνγκλετον και Ντένμον πέτυχαν από ακόμη ένα καλάθι, με τον Παναθηναϊκό να ολοκληρώνει το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά για έναν πόντο.

Με τον Πέιν να μπαίνει «ζεστός» στο ματς και τον Γκιστ να σκοράρει, ο Παναθηναϊκός έφτασε γρήγορα στο 21-25. Η Ρεάλ ωστόσο αντέδρασε και με δικό της σερί προσπέρασε για 3 πόντους. Ο Τζέιμς μείωσε με βολές, ο Ρίβερς με τρίποντο (3/3) ισοφάρισε, ενώ ο Τζέιμς με εντυπωσιακό καλάθι έβαλε το τριφύλλι μπροστά. Οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα, ο Τζέιμς ισοφάρισε ξανά, όμως η Ρεάλ βρέθηκε στο 38-34. Οι «πράσινοι» πάντως πήγαν στα αποδυτήρια στο -1, μετά από εύστοχο τρίποντο του Μάρκους Ντένμον.

Αξίζει μάλιστα να σημειωθεί πως ο Παναθηναϊκός έπαιξε στο μεγαλύτερο μέρος του δεύτερου δεκαλέπτου χωρίς τον Νικ Καλάθη, ο οποίος αποκόμισε ένα σκίσιμο στο κεφάλι μετά από μια διεκδίκηση ριμπάουντ.

Το τριφύλλι μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο ακόμα πιο «μουδιασμένα» απ'ότι στο πρώτο, με τον Καλάθη να μην μπορεί να βρει ρυθμό και την Ρεάλ να «τρέχει» σερί 18-5. Ο Παναθηναϊκός βρήκε σκορ μόνο από καλάθι του Ντένμον και τρίποντο του Ρίβερς και έτσι βρέθηκε να χάνει με 56-42. Ο Μάικ Τζέιμς ήταν αυτός που έδωσε... πνοή στον Παναθηναϊκό και με 9 δικούς του πόντους, αλλά κι ένα καλάθι του Καλάθη η διαφορά έπεσε στους 7, για να φτάσουμε στην τελευταία περίοδο με την Ρεάλ στο +9.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς, αφού ο Καλάθης χρεώθηκε φάουλ και τεχνική ποινή στην επαναφορά. Ο ίδιος πέτυχε τους 3 επόμενους πόντους του Παναθηναϊκού, ενώ ο Γκάμπριελ με τρίποντο μείωσε σε 69-61. Ο Τζέιμς πέτυχε 3 όμορφα καλάθια, όμως ο Κοζέρ ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής του ματς και οδήγησε την Ρεάλ στο 86-71, περίπου 2:30 πριν από το τέλος. Το τριφύλλι κατέρρευσε και είδε τους Μαδριλένους να παίρνουν τελικά την νίκη με 17 πόντους, με το πλεονέκτημα έδρας να κάνει... φτερά.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 38-37, 64-55, 92-75

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 5 (1), Ρίβερς 12 (4), Τζέιμς 23 (1), Πέιν 5, Ντένμον 11 (1), Γκιστ 6, Λεκαβίτσιους, Γκάμπριελ 3 (1), Λοτζέσκι, Καλάθης 10 (1), Αντετοκούνμπο