«100άρα» με... δαιμονισμένο Ντένμον!

Με τον Καλάθη να μοιράζει 12 ασίστ και τον Ντένμον να κάνει το παιχνίδι της ζωής του (25 πόντοι - 7/8 τρίποντα) ο Παναθηναϊκός ξεπέρασε τους 100 πόντους και επικράτησε εύκολα με 91-108 του Προμηθέα. Μεγάλο ματς και από Αντετοκούνμπο - Όγκαστ!

Η πρώτη περίοδος του ματς θύμιζε παιχνίδι... NBA, με τις δύο ομάδες να παίζουν γρήγορο μπάσκετ με πολλές επιθέσεις. Ο Καλάθης ήταν σε εκπληκτική φόρμα, μοιράζοντας 8 ασίστ, ενώ οι «πράσινοι»... βομβάρδισαν το αντίπαλο καλάθι με 6/7 τρίποντα. Ο Ντένμον ξεκίνησε με 3/3, ο Αντετοκούνμπο με 2/3 και 11 πόντους και ο Γκάμπριελ έβαλε το άλλο, ενώ με πόντους από Βουγιούκα και Καλάθη στο φινάλε, το τριφύλλι έφτασε στο +5.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο, κράτησαν τον Παναθηναϊκό δίχως πόντο για αρκετά λεπτά και κατάφεραν να προηγηθούν με 33-31. Ο Ρίβερς με τρίποντο και ο Σίνγκλετον με καλάθι έκαναν το 33-36, ενώ μετά την νέα ισοφάριση ακολούθησε ένα εντυπωσιακό 0-12 του τριφυλλιού που έμοιαζε να βάζει... τέλος στο ματς. Πέντε πόντοι του Παππά, τρεις του Σίνγκλετον κι ένα καλάθι του Λεκαβίτσιους ήταν αρκετά για τους «πράσινους», που πήγαν στα αποδυτήρια στο +9, μετά από άλλους 4 πόντους του Παππά.

Με πόντους Από Αντετοκούνμπο και Σίνγκλετον το τριφύλλι διατηρήθηκε στο +8 (53-61) όμως ακολούθησε ένα εντυπωσιακό σερί του Προμηθέα που κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να φτάσει στο 62-61. Ντένμον και Αντετοκούνμπο έβαλαν μπροστά τους «πράσινους» και ακολούθησε μια... ραψωδία του Ντένμον, που με 4/4 τρίποντα έφερε το σκορ στο 69-79, φτάνοντας τα 7/7 έξω από τα 6.75μ.!

Ο Ντένμον είχε «καθαρίσει» το ματς και στην τελευταία περίοδο απολαύσαμε θέαμα, με τον Γκάμπριελ και τον Όγκαστ να σκοράρουν με... κάθε τρόπο και τον Πασκουάλ να δίνει χρόνο συμμετοχής και στον Ντίνο Μήτογλου. Με βολές του Όγκαστ ο Παναθηναϊκός ξεπέρασε τους 100 πόντους, για να σταματήσει τελικά στους 108 μετά από νέους πόντους από Παππά και Όγκαστ.

Τα δεκάλεπτα: 26-31, 43-52, 69-79, 91-108

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Ντένμον 25 (7), Γκάμπριελ 12 (2), Όγκαστ 13, Καλάθης 8, Αντετοκούνμπο 17 (2), Ρίβερς 6 (2), Παππάς 14 (3), Γκιστ, Βουγιούκας 2, Λεκαβίτσιους 2, Μήτογλου, Σίνγκλετον 9 (1)