Μεγάλο «διπλό» με ψυχή!

Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, ήταν ανώτερος σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης και κέρδισε εύκολα με 0-3 τον Ηρακλή Χαλκίδας, κερδίζοντας «έδαφος» εν'όψει των πλέι-άουτ!

Το τριφύλλι προηγήθηκε στο ξεκίνημα του αγώνα με 1-3, όμως ο Ηρακλής Χαλκίδας ανέβασε την απόδοσή του κι έφτασε στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ μπροστά με 8-6. Οι «πράσινοι» αντέδρασαν, πέρασαν μπροστά με 11-12 και το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ τους βρήκε μπροστά με 3 πόντους. Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 5 πόντους (15-20), με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν να μειώσουν στον πόντο (22-23), αλλά τον Καρντόζο να βάζει τέλος στο σετ με εντυπωσιακό άσο.

Σχεδόν αντίστοιχη ήταν η εικόνα και στο δεύτερο σετ. Αυτή την φορά ο Παναθηναϊκός πήγε μπροστά και στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (6-8), όμως ο Ηρακλής Χαλκίδας ισοφάρισε σε 12-12. Το τριφύλλι έφτασε στο 14-16, ενώ κατάφερε να φτάσει την διαφορά ξανά στους 5 πόντους (18-23). Οι «πράσινοι» εν τέλει το κατέκτησαν με 20-25, κάνοντας το 0-2.

Το τρίτο σετ έμοιαζε με τυπική διαδικασία, αλλά μόνο κάτι τέτοιο δεν ηταν. Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν στο ξεκίνημα με 0-5, έφτασαν στο 7-14, με τον Ηρακλή να κάνει προσπάθεια μειώνοντας σε 15-17. Ο Παναθηναϊκός ξαναβρήκε άμεσα τον ρυθμό του μετέτρεψε το 15-17 σε  17-21, ο Ηρακλής ισοφάρισε σε 21-21 και 23-23 και τελικά το τριφύλλι κατέκτησε το σετ με 23-25, παίρνοντας μια πολύ σημαντική νίκη!

Τα σετ: 22-25, 20-25, 23-25.