«Χ»ωρίς γκολ δεν γίνεται...

Ο Βλαχοδήμος κατέβασε... ρολά, αλλά ο Παναθηναϊκός για ακόμη ένα παιχνίδι δεν κατάφερε να σκοράρει, μένοντας στο 0-0 με τον Παναιτωλικό. Ντεμπούτο για Μπουζούκη Κάτσε - Μυστακίδη, παρά λίγο το γκολ της αγωνιστικής ο τελευταίος!

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά στο γήπεδο, πιέζοντας από το ξεκίνημα πολύ ψηλά τον Παναιτωλικό και απαγορεύοντάς του να κάνει παιχνίδι. Ωστόσο, ούτε οι «πράσινοι» κατάφερναν να φτάσουν με αξιώσεις στην εστία του Κυριακίδη, με αποτέλεσμα η πρώτη φάση του αγώνα να έρθει στο 15', από στημένη μπάλα. Ο Κάτσε έκανε το χέρι και ο Μοράρ εκτέλεσε το φάουλ στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι του Οδυσσέα Βλαχοδήμου.

Το τριφύλλι «απάντησε» στο 17', αλλά το σουτ του Λουντ έφυγε πολύ ψηλά. Η μεγάλη ευκαιρία χάθηκε στο 24ο λεπτό, όταν από λάθος στην άμυνα των φιλοξενούμενων ο Δώνης πήρε την μπάλα, όμως το πλασέ του κόντραρε και πέρασε κόρνερ. Στο 32' ο Τάσος Χατζηγιοβάνης διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι, όμως ο διαιτητής σωστά δεν υπέδειξε την εσχάτη των ποινών. Ένα λεπτό μετά, από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα παρά λίγο να καταλήξει στα δίχτυα του Παναιτωλικού από πόδι αμυνόμενου, όμως τελικά έφυγε και πάλι κόρνερ.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε χωρίς κάποια άλλη αξιοσημείωτη φάση, με τον Παναθηναϊκό να έχει την κατοχή και τον έλεγχο του αγώνα, αλλά να μην μπορεί να γίνει απειλητικός.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους ο Γιάννης Μυστακίδης αντικατέστησε τον τραυματία Κουρμπέλη, κάνοντας πιο επιθετικό το τριφύλλι. Στο 53' οι «πράσινοι» έχασαν πολύ μεγάλη ευκαιρία, αφού το σουτ που επιχείρησε λίγο έξω από την περιοχή ο Χατζηγιοβάνης κόντραρε και κατέληξε λίγο έξω. Το επόμενο τέταρτο πάντως άνηκε στον Παναιτωλικό, που έχασε δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες.

Η μεγαλύτερη ήταν αυτή του 58ου λεπτού, όταν ο Βασιλούδης έκανε την σέντρα και ο Κλέσιο πήρε την κεφαλιά, με τον Βλαχοδήμο να κάνει μεγάλη επέμβαση και τον Οικονόμου να απομακρύνει στην γραμμή. Στο 62' ο Βλαχοδήμος έδιωξε το σουτ του Ρόσα, για να απομακρύνει στην συνέχεια και αυτό του Μαρινάκη στο «ριμπάουντ».

Ο Παναθηναϊκός ανέκτησε τον έλεγχο του αγώνα και στο 63' έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Κυριακίδης κατάφερε να μπλοκάρει σταθερά μετά από αναμπουμπούλα στην περιοχή του, από φάουλ του Κάτσε. Στο 69' ο Γιόχανσον έβαλε σωτήρια κόντρα σε σουτ που πήγαινε προς την εστία, ενώ στο 70' ο Κουλιμπαλί αντικατέστησε τον Χατζηγιοβάνη. Στο 77' «άναψαν» τα αίματα, όταν ο Άλτμαν έτρεξε να προλάβει μια μπαλιά που πήγαινε άουτ, «τσίμπησε» την μπάλα από την Κυριακίδη ο οποίος στην συνέχεια τον τράβηξε, όμως όπως φάνηκε από το ριπλέι η μπάλα είχε περάσει -για ελάχιστα- άουτ.

Μετά από αυτή την φάση ο Μαρίνος Ουζουνίδης ολοκλήρωσε τις αλλαγές του, με τον νεαρό Μπουζούκη να αντικαθιστά τον Όμρι Άλτμαν. Στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Μυστακίδης πήγε να βάλει με ανάποδο ψαλίδι το γκολ της αγωνιστικής, όμως ο Κυριακίδης έδιωξε σε κόρνερ. Στα 4 λεπτά των καθυστερήσεων δεν άλλαξε κάτι, με το 0-0 να παραμένει μέχρι το τέλος.

Παναθηναϊκός (Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Ινσούα, Οικονόμου, Κολοβέτσιος, Γιόχανσον, Κουρμπέλης (46' Μυστακίδης), Κάτσε, Λουντ, Χατζηγιοβάνης (70' Κουλιμπαλί), Άλτμαν (79' Μπουζούκης), Δώνης