Το ντέρμπι της ντροπής!

Σαν σήμερα, πριν από 7 χρόνια, έλαβε χώρα στο «Γ. Καραϊσκάκης» το ντέρμπι της ντροπής, με τους Καλόπουλο, Τρύφωνα και Σαραϊδάρη να μετατρέπουν το 1-2 σε 2-1 και τον κόσμο του Ολυμπιακού να... διδάσκει ήθος μετά την λήξη!

Οι προθέσεις των διαιτητών έγιναν φανερές από τα πρώτα λεπτά, με τον Καλόπουλο να «χαρίζει» κάρτες στους παίκτες του Ολυμπιακού σε πολύ σκληρά μαρκαρίσματα. Στο 44' ωστόσο έγιναν όλα σαφέστατα, όταν ο Τοροσίδης έπεσε μόνος του μέσα στην περιοχή της ομάδας του και βρήκε την μπάλα με το χέρι, με τον διαιτητή να δίνει επιθετικό φάουλ του Νίνη αντί για πέναλτι, παρ'ότι δεν υπήρχε επαφή ανάμεσα στους δύο παίκτες.

Στο 81' ανέλαβε ο βοηθός Τρύφωνας, που ακύρωσε το καθαρό γκολ του Κώστα Κατσουράνη, ο οποίος καλυπτόταν καθαρά από 5 παίκτες των γηπεδούχων, ενώ στις καθυστερήσεις ο Σαραϊδάρης μέτρησε κανονικά το γκολ του Τζιμπούρ, παρ'ότι ο Πάντελιτς επηρέαζε την φάση και ήταν σε θέση οφσάιντ.

Μετά το τέλος του αγώνα εισέβαλαν στο γήπεδο οπαδοί του Ολυμπιακού που επιτέθηκαν στους παίκτες του Παναθηναϊκού, με τους Καντέ, Σιμάο και Σισέ να παίζουν... ξύλο έξω από την φυσούνα. Αποκορύφωμα όλων φυσικά οι δηλώσεις του Βαγγέλη Μαρινάκη, που είπε πως ο κόσμος του Ολυμπιακού «δίδαξε ήθος», αφού πρώτα εξύβρισε τον Τζιμπρίλ Σισέ.