Ήττα με 2-3 από τον Παμβοχαϊκό

Παρά την μεγάλη προσπάθεια, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 2-3 σετ από τον Παμβοχαϊκό στο Μετς, βλέποντας ακόμα πιο... δυσοίωνο το μέλλον!

Ο Παμβοχαϊκός ξεκίνησε δυνατότερα στον αγώνα και προηγήθηκε με 0-3 και 2-6. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και με σερί με 9-1 βρέθηκε μπροστά με 11-7. Οι «πράσινοι» αξιοποίησαν το προβάδισμα στο σκορ κυρίως με τα σερβίς του Σιλμπεράνγκελ και παρά την πρόσκαιρη ισοπαλία (16-16) πήραν διαφορά ασφαλείας με 4 πόντους (23-19). Το σετ κατέληξε στον Παναθηναϊκό με 25-19 με το τριφύλλι να μετράει 4 πόντους από άσσους.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε όπως το πρώτο. Προηγήθηκε ο Παμβοχαϊκός με 3-7 και 6-9, με τον Παναθηναϊκό να ακολουθεί στο σκορ, αλλά πάντα να βρίσκεται πίσω με 2 πόντους (13-15). Ο άσσος του Δρόγκαρη (14-15) δεν είχε συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν εκ νέου (19-21), ο Πανταζίμ με μπλοκ έκανε το 20-21, όμως ο Παμβοχαϊκός «μίλησε» τελευταίος και πήρε το σετ με 22-25.

Το τρίτο σετ που θα έδινε και το ψυχολογικό προβάδισμα σε όποιον το κατακτούσε, ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να επικρατεί πλήρως παίρνοντας προβάδισμα με 7-3 και 9-4. Το τριφύλλι άντεξε μέχρι το 15-12 όπου μία αμφισβητούμενη απόφαση εις βάρος του (μπλοκ άουτ, αντί άουτ), έκανε το 15-13 αντί του 16-12. Ο Παναθηναϊκός έχασε τον ρυθμό του και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 18-20 και 19-21. Το σετ κατέληξε στον Παμβοχαϊκό με σκορ 22-25.

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε άλλη επιλογή από το να κερδίσει το επόμενο (4ο) σετ. Πήρε προβάδισμα με βραχεία κεφαλή (3-2 και 8-7), ισοφαρίστηκε (10-10) και βρέθηκε πίσω (10-12 και 14-16). Στο σημείο εκείνο ο προπονητής του Παναθηναϊκού άλλαξε τον Πανταζίμ που ήταν εκτός ρυθμού με τον Ανδρεόπουλο, κίνηση που άλλαξε την ροή του σετ. Το τριφύλλι ισοφάρισε (16-16) και πέρασε μπροστά με 20-17. Το προβάδισμα των 3 πόντων δεν μειώθηκε (21-18), αντίθετα αυξήθηκε και βρήκε τον Παναθηναϊκό νικητή (25-20) και τις δύο ομάδες να λύνουν τις διαφορές τους στο ται-μπρέικ.

Το 5ο σετ που θα έκρινε και τον νικητή  ξεκίνησε με ισοπαλίες (1-1, 2-2, 3-3). Και εδώ όμως με το σκορ στο 3-4 υπέρ του φιλοξενούμενου, ο επόπτης έκανε λάθος δίνοντας άουτ, σε επίθεση του τριφυλλιού, με το ριπλέι να δείχνει ότι η μπάλα ήταν μέσα. Ο Παμβοχαϊκός ήταν πιο ψύχραιμος, βρήκε δυνάμεις και πήρε μικρό προβάδισμα δύο πόντων (4-6, 7-9, 8-10) το οποίο έφτασε μέχρι τους 4 (8-12). Το τάιμ-άουτ του Ανδρεόπουλου δεν έφερε αποτέλεσμα , οι φιλοξενούμενοι αύξησαν το προβάδισμα (8-13, 9-14) για να πάρουν τον 5ο σετ (9-15) και την νίκη με 3-2 σετ.

Καλύτεροι από τους «πράσινους», οι Τζόνσον με 20 και Καρντόσο με 16 πόντους. Ο Παναθηναϊκός πλέον βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο, καθώς παραμένει στην προτελευταία θέση με 14 βαθμούς, ενώ απέχει 6 βαθμούς από τον 11ο Εθνικό Αλεξ/πολης.

Τα σετ: 25-19, 22-25, 22-25, 25-20, 9-15

Παναθηναϊκός (Ανδρεόπουλος): Τζόνσον 20 (16/45, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Σιλμπερνάγκελ 10 (6/13, 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Δρογκάρης 3 (3 άσσοι), Καρντόσο 16 (14/31, 2 άσσοι, 59% υπ., 41% αρ.), Μπατατζίμ 13 (12/33, 1 μπλοκ, 61% υπ., 44% αρ.), Πανταλέων 6 (1/5, 5 μπλοκ) / Γκούζντα λ. (54% υπ., 38% αρ.), Ρουσόπουλος, Κεχαγιάς, Μπέλος 1 (1 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 1 (1/1, 50% υπ., 33% αρ.