Ήρθε την κατάλληλη στιγμή!

Παρά την χαρισμένη κόκκινη και το κομμένο, με ανύπαρκτο οφσάιντ, τετ-α-τετ, ο Παναθηναϊκός πέρασε νικηφόρα από την Λάρισα (0-1), πετυχαίνοντας το πρώτο του φετινό «διπλό»! Ο Λουντ το γκολ.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, πατώντας καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και επιβάλλοντας με το «καλημέρα» τον ρυθμό του. Οι γηπεδούχοι περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο, με τους «πράσινους» να έχουν τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης και να έχουν την πρώτη καλή στιγμή στο 8ο λεπτό. Ο Χατζηγιοβάνης έκανε την σέντρα από αριστερά, η μπάλα πέρασε πάνω από το κεφάλι του Δώνη και ο αμυντικός της Λάρισας έδιωξε προ του Κουλιμπαλί.

Στο 11' το τριφύλλι μπορούσε να απειλήσει ξανά, όταν ο Χατζηγιοβάνης έβγαλε υπέροχη κάθετη στον Χρήστο Δώνη, αλλά με τάκλιν την τελευταία στιγμή οι γηπεδούχοι απομάκρυναν σε κόρνερ. Το γκολ ήρθε τελικά στο 19', με τον Δώνη να βρίσκει με υπέροχη κεφαλιά τον Λουντ κι αυτόν να πλασάρει εύστοχα με το δεξί τον Μπόζοβιτς, ανοίγοντας το σκορ για τον Παναθηναϊκό.

Τρία λεπτά μετά, στο 22', οι «πράσινοι» έφτασαν κοντά και σε δεύτερο γκολ, με τον Δώνη. Ο Γιόχανσον έκανε παράλληλο γύρισμα από δεξιά, με έναν αμυντικό της Λάρισας να βρίσκει την μπάλα ίσα-ίσα για να μην φτάσει στον Δώνη, στην κίνηση. Στην εξέλιξη της φάσης ο φορ του τριφυλλιού έκανε τελικά το σουτ, όμως η μπάλα κόντραρε και απομακρύνθηκε. Η τελευταία ευκαιρία του Παναθηναϊκού στο πρώτο μέρος ήρθε στο 34', με τον Μπόζοβιτς να μπλοκάρει την μπάλα από τα πόδια του Δώνη που έβγαινε σε τετ-α-τετ.

Η Λάρισα αδυνατούσε να κάνει το παραμικρό επιθετικά, με την μοναδικής της... φάση στο πρώτο ημίχρονο να είναι ένα σουτ του Κριζμάν στο 43', μετά από κόρνερ, που έφυγε πολύ ψηλά άουτ. Κατά τα άλλα ο Παναθηναϊκός ήταν άριστα τοποθετημένος, δίχως να αφήσει κανένα κενό στην άμυνά του και παράλληλα πλησιάζοντας συχνά με αξιώσεις στην περιοχή των γηπεδούχων.

Το τριφύλλι έχασε την πρώτη ευκαιρία και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Λουντ να σουτάρει άουτ εκτός περιοχής στο 48'. Η πρώτη ευκαιρία της Λάρισας ήρθε τρία λεπτά μετά, με τον Κριζμάν να κάνει δυνατό διαγώνιο σουτ και τον Οικονόμου να διώχνει σε κόρνερ, με κίνδυνο να πετύχει αυτογκόλ. Από εκεί και μετά η Λάρισα είχε την ανούσια κατοχή, αλλά ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που γινόταν απειλητικός.

Στο 55' η μπαλιά για τον Κάτσε ήταν λίγο πιο δυνατή απ'ότι θα την ήθελε ο Αλβανός, ενώ στο 57' Λουντ και Δώνης συνεργάστηκαν υπέροχα, ο Φινλανδός έκανε το γύρισμα αλλά ο Χατζηγιοβάνης σούταρε πάνω στον Μπόζοβιτς. Στο 64' ο διαιτητής «χάρισε» καθαρή κόκκινη στον Φατιόν, ο οποίος έπιασε από πίσω τον Κάτσε και τον πέταξε στο έδαφος, μετά από ενα φάουλ για κάρτα που του έκανε ο «πράσινος» χαφ.

Στο 74' ο Στάικος πέρασε στην θέση του Χατζηγιοβάνη, ενώ στο 76' ο επόπτης σταμάτησε με ανύπαρκτο οφσάιντ το τετ-α-τετ του Λουντ, που ήταν «φάτσα» με τον Μπόζοβιτς για το 0-2. Δέκα λεπτά μετά ο Ουζουνίδης προχώρησε και στην δεύτερη αλλαγή του, με τον Κολοβέτσιο να αντικαθιστά τον Έργκους Κάτσε. Η Λάρισα έχασε τεράστια ευκαιρία στο 89', με την κεφαλιά του Μασούρα να περνάει μόλις άουτ.

Στα 4 λεπτά των καθυστερήσεων δεν άλλαξε τίποτα, με τον Παναθηναϊκό να διατηρεί το 0-1 και να παίρνει το πρώτο του φετινό «διπλό», μένοντας «ζωντανός» στο κυνήγι της 5ης θέσης. Στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα μάλιστα πέρασε στο γήπεδο και ο Μουνιέ, στην θέση του Φάνη Τζανδάρη.

Παναθηναϊκός (Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Ινσούα, Οικονόμου, Αυλωνίτης, Γιόχανσον, Τζανδάρης (90+3' Μουνιέ), Κάτσε (86' Κολοβέτσιος), Κουλιμπαλί, Χατζηγιοβάνης (74' Στάικος), Λουντ, Δώνης