Άνετο πέρασμα από την Πυλαία

Με κορυφαίους τους Γκάμπριελ (14 πόντοι και 4/4 τρίποντα), Μήτογλου (7 πόντοι - 10 ριμπάουντ) και «εγκέφαλο» ξανά τον Καλάθη, ο Παναθηναϊκός πέρασε από την Πυλαία με 74-91.

ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 74-91

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με κέφι την αναμέτρηση προηγήθηκε με 2-5 και 6-10 αλλά ο ΠΑΟΚ δεν άφησε την διαφορά να ξεφύγει και ισοφάρισε σε 10-10 στα μέσα της περιόδου. Οι δύο ομάδες φρόντιζαν περισσότερο την άμυνα, παρά την επίθεση. Ο ΠΑΟΚ με ένα μικρό σερί έκανε το σκορ 19-14, ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και πέρασε με ένα πόντο μπροστά χάρη σε καλάθι του Αντετοκούνμπο. Όμως δύο λάθη σε ισάριθμες επαναφορές του τριφυλλιού έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να κλείσει την περίοδο προηγούμενος με 25-20.

Ο Πασκουάλ έριξε στην μάχη τον Μήτογλου και ο μικρός τον δικαίωσε εκ νέου. Παρόλο το δυναμικό ξεκίνημα του ΠΑΟΚ, που έφτασε την διαφορά στο 32-23 και τους 9 πόντους, το τριφύλλι με 2 τρίποντα του Ρίβερς και 5 πόντους του Μήτογλου μείωσε στον πόντο (32-31) και πέρασε και μπροστά με 6 πόντους (36-42) με επιμέρους σερί 4-19! Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 38-42, χάρη σε μία τεχνική ποινή που δόθηκε στο Νίκο Παππά, όταν διαμαρτυρήθηκε σε μία φάση όπου την μπάλα έβγαλε καθαρά ο Χαραλαμπόπουλος του ΠΑΟΚ, αλλά οι διαιτητές δεν έδωσαν την επαναφορά στον Παναθηναϊκό. Αξιοσημείωτο ότι ο  Σίνγκλετον δεν αγωνίστηκε ούτε λεπτό στο πρώτο ημίχρονο ενώ ο Γκιστ μόλις 1:04.

Το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες με τον ρυθμό που τελειώσε το ημίχρονο. Ο Παναθηναϊκός πάτησε «γκάζι» και με 3/3 τρίποντα από Ντένμον και Γκάμπριελ (2), ένα κάρφωμα του Γκάμπριελ και ένα καλάθι και μία βολή του Βουγιούκα, το σκορ έγινε 38-53 (με σερί 6-29!). Ο ΠΑΟΚ δεν εγκατέλειψε και μείωσε προσωρινά σε 49-57. Με καλάθια εκατέρωθεν το σκορ έφτασε το 56-66 και η τρίτη περίοδος έκλεισε με το τριφύλλι να προηγείται με 12 (56-68).

Ο Πασκουάλ ξεκούρασε τον Καλάθη στην τέταρτη περίοδο, πέρασε τους Λεκαβίτσιους και Αντετοκούνμπο εκ νέου στον αγώνα, το τριφύλλι διατήρησε το προβάδισμα και την διαφορά σε διψήφιο αριθμό. Το τριφύλλι δεν θέλησε να δώσει «δικαιώματα», μετέτρεψε το 56-68 σε 67-87 στο 38' και πέρασε σχετικά εύκολα από μία δύσκολη έδρα. Το τελικό 74-91, αντικατοπτρίζει πλήρως την διαφορά των δύο αντιπάλων.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 38-42, 56-68, 74-91

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Ρίβερς 9 (2), Παππάς 10 (1), Ντένμον 11 (3), Γκιστ 2, Βουγιούκας 5, Γκάμπριελ 14 (4), Όγκαστ, Μήτογλου 7, Αντετοκούνμπο 13, Καλάθης 11, Λεκαβίτσιους 9 (1)