Ντροπή και μόνο ντροπή!

Πραγματοποιώντας μια από τις χειρότερες εμφανίσεις της ιστορίας του, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 3-2 από τον Λεβαδειακό, μένοντας για ακόμη ένα εκτός έδρας ματς χωρίς νίκη. Λουντ και Βιγιαφάνιες οι σκόρερ, «ξύπνησε» στο 75' και με το σκορ στο 3-0 η ομάδα!

Το παιχνίδι συνεχίστηκε από το 9ο λεπτό, όταν και είχε διακοπεί χτες, με τον Παναθηναϊκό μάλιστα να είχε σπαταλήσει μια πολύ καλή στιγμή με τον Μουνιέ. Οι «πράσινοι» ήταν αυτοί που έφτασαν πρώτοι κοντά στο γκολ και σήμερα, όταν ο Δώνης σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Επασί με εντυπωσιακό γυριστό, έπειτα από σέντρα του Κουλιμπαλί.

Από εκεί και μετά το τριφύλλι... έσβησε, με τον Λεβαδειακό να ανοίγει το σκορ στο 22' με κεφαλιά του Φαβάρο από κόρνερ. Ο Μουνιέ τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε στο 29' από τον Χατζηγιοβάνη, ενώ στο 35' ο Λεβαδειακός έφτασε κοντά σε δεύτερο γκολ, με το φάουλ του Σουμπίνιο να περνάει λίγο άουτ. Το γκολ ήρθε τελικά δύο λεπτά μετά, με τον Γιουσούφ να κάνει ωραία ατομική ενέργεια και να νικάει τον Βλαχοδήμο για το 2-0. Στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους, το μακρινό «σκάψιμο» του Κουλιμπαλί, με τον Επασί εκτός εστίας, πέρασε αρκετά ψηλά.

Το ματς ουσιαστικά... τελείωσε στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, όταν οι γηπεδούχοι κέρδισαν έμμεσο, αφού ο Βλαχοδήμος έπιασε την μπάλα από γύρισμα του Οικονόμου, και ο Μητρόπουλος έκανε στην εξέλιξη το 3-0. Ο Ουζουνίδης πέρασε στο παιχνίδι τους Χίλιεμαρκ και Ινσούα, αντί των Άλτμαν και Κολοβέτσιου, όμως η ομάδα ήταν ανίκανη να απειλήσει για περισσότερα από 20 λεπτά.

Το γκολ ήρθε στο 76', όταν ο Χατζηγιοβάνης έκανε το κλέψιμο και σε μια υποδειγματική αντεπίθεση ο Χίλιεμαρκ «έστρωσε» στον Λουντ, που πλάσαρε από κοντά για το 3-1. Ο ίδιος παίκτης μάλιστα έχασε τεράστια ευκαιρία δύο λεπτά μετά, όταν βρέθηκε στην περιοχή του Επασί, κοντρόλαρε, αλλά σούταρε ψηλά άουτ.

Στο 83' ο Ινσούα βρέθηκε στο πλάι της περιοχής και σούταρε άουτ, ενώ στο 86' η κεφαλιά του Βιγιαφάνιες από κόρνερ η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων. Το μόνο που κατάφερε ο Παναθηναϊκός είναι να μειώσει σε 3-2 στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λούκας Βιγιαφάνιες.

Παναθηναϊκός (Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί, Κουρμπέλης, Κολοβέτσιος (54' Ινσούα), Οικονόμου, Τζανδάρης, Λουντ, Μουνιέ (29' Χατζηγιοβάνης), Βιγιαφάνιες, Άλτμαν (54' Χίλιεμαρκ), Δώνης