Ήττα με παράπονα!

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 2-3 σετ από την Νίκη Αιγινίου, όμως έχει παράπονα για μια φάση που έπαιξε μεγάλο ρόλο στην τελική έκβαση του τέταρτου σετ. Εξαιρετικοί οι νέοι Καρντόσο και Μπατατζίμ!

Οι «πράσινοι» κατέκτησαν εύκολα το πρώτο και το τρίτο σετ, έχοντας ενδιάμεσα ηττηθεί στο δεύτερο. Εκεί που υπάρχουν τα έντονα παράπονα του τριφυλλιού είναι το τέταρτο σετ, όταν με το σκορ στο 22-23 ο διαιτητής έδωσε μπλοκ άουτ σε επίθεση των φιλοξενούμενων, ενώ στον Παναθηναϊκό επέμεναν πως είναι άουτ.

Έτσι, αντί για το 23-23 έγινε το 22-24, με την Νίκη να κατακτά τελικά το σετ και να στέλνει το ματς στο τάι-μπρέικ, εκεί όπου επικράτησε με 11-15. Αυτή ήταν η 8η σερί ήττα του τριφυλλιού, με τον στόχο της παραμονής να... δυσκολεύει!

Τα σετ: 25-17, 20-25, 25-13, 23-25, 11-15

Παναθηναϊκός (Ανδρεόπουλος): Σιλμπερνάγκελ 11 (8/13 επ., 3 μπλοκ), Δρογκάρης 4 (1/2 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Καρντόσο 30 (28/42 επ., 2 άσσοι, 52% υπ. - 35% άριστες), Μπέλος 13 (9/19 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μπατατζίμ 18 (16/47 επ., 2 μπλοκ, 58% υπ. - 42% άριστες), Πανταλέων 7 (4/9 επ., 3 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 62% υπ. - 44% άριστες), Ρουσόπουλος, Ανδρεόπουλος, Μπολζάνι 1 (1/1 επ.)