Βατερλώ!

Ο ΜΥΘΙΚΟΣ Καλάθης έκανε ΤΑ ΠΑΝΤΑ μέσα στο παρκέ (31 πόντοι - 7 ασίστ) όμως ήταν απελπιστικά μόνος του, αφού οι υπόλοιποι «πράσινοι» ήταν κάκιστοι, με αποτέλεσμα το τριφύλλι να γνωρίσει την συντριβή με 95-74 από την Μπάμπεργκ!

Ο Παναθηναϊκός... ξέχασε να παίξει άμυνα στο πρώτο δεκάλεπτο, βλέποντας την Μπάμπεργκ να σουτάρει 8/10 δίποντα και να έχει συνεχώς το προβάδισμα. Το τριφύλλι προηγήθηκε μόνο στην αρχή, με καλάθι του Γκιστ (0-2) και τρίποντο του Καλάθη (3-5), ενώ στην συνέχεια απλώς ακολουθούσε τους Γερμανούς. Γκιστ και Καλάθη τον διατήρησαν σε απόσταση σουτ, ενώ η είσοδος των Γκάμπριελ και Βουγιούκα βοήθησε τους «πράσινους» να βρουν επιθετικές λύσεις. Ο Αμερικανός σκόραρε δύο συνεχόμενα δίποντα, ενώ πριν είχε σκοράρει ο Θανάσης Αντετοκούνμπο με εντυπωσιακό alley-oop κάρφωμα από ασίστ του Ντένμον. Ο Βουγιούκας μείωσε σε 19-17, όμως μέχρι την λήξη της περιόδου το τριφύλλι δεν βρήκε άλλους πόντους.

Η ίδια κατάσταση συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Μπάμπεργκ να σκοράρει με ευκολία και τους «πράσινους» να βρίσκουν λύσεις μόνο από Γκάμπριελ και Βουγιούκα. Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 12 (37-25), για να μειώσει ο Θανάσης Αντετοκούνμπο και στην συνέχεια να έρθει το δεύτερο εύστοχο τρίποντο του τριφυλλιού, μετά από 13 προσπάθειες, ξανά από τον Νικ Καλάθη (2/2). Ο Παππάς με βολές μείωσε στους 9 και ο Καλάθης με ωραία ενέργεια στους 8 (40-32), όμως η λήξη του ημιχρόνου βρήκε τους γηπεδούχους στο +10.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με καλάθι του Ζήση που έφερε την διαφορά στους 12, όμως ο Καλάθης ήταν... αποφασισμένος να παλέψει! Με εντυπωσιακές άμυνες, κλεψίματα και 6 συνεχόμενους πόντους, αφού είχαν προηγηθεί 2 εύστοχες βολές του Σίνγκλετον, ο Παναθηναϊκός μείωσε στους 6 και ξαναμπήκε για τα καλά στο ματς. Κάπου εκεί ήρθε και η ώρα του Παππά, ο οποίος ευστόχησε σε τρίποντο, έκανε το κλέψιμο και έδωσε την ασίστ στον Σίνγκλετον, που με γκολ-φάουλ διαμόρφωσε το 48-46!

Ο Καλάθης... συνέχισε να σκοράρει και ισοφάρισε για το τριφύλλι, ενώ μετά την τάπα του Θανάση Αντετοκούνμπο σκόραρε για το «πράσινο» προσπέρασμα. Οι Γερμανοί «απάντησαν», όμως ο Καλάθης με νέο καλάθι και τρίποντο έφερε το ματς ξανά στα ίσα (55-55), με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στην τελευταία περίοδο με το ισχνό σκοράρισμα των 2 πόντων.

Η Μπάμπεργκ ξεκίνησε εξαιρετικά το τελευταίο δεκάλεπτο και έφερε την διαφορά ξανά στους 10, με τον Καλάθη να αντιδρά ξανά, σκοράροντας 6 πόντους και μειώνοντας στους 7. Οι υπόλοιποι ωστόσο αδυνατούσαν να προσφέρουν κάτι, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να φτάσουν στο +13 (74-61). Ο Λεκαβίτσιους ευστόχησε σε τρίποντο, όμως ο τραγικός Παναθηναϊκός ήταν ανήμπορος να πλησιάσει περισσότερο και είδε τους Γερμανούς να... εκτοξεύουν την διαφορά στους 23 πόντους και να παίρνουν μια από τις μεγαλύτερες νίκες της ιστορίας τους.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 42-32, 57-55, 95-74

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 7, Ρίβερς, Παππάς 11 (1), Ντένμον, Γκιστ 4, Βουγιούκας 8, Γκάμπριελ 6, Όγκαστ, Μήτογλου, Αντετοκούνμπο 4, Καλάθης 31 (3)