Το χάρισε...

Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε μια από τις καλύτερες εκτός έδρας φετινές του εμφανίσεις, όμως ο Μυστακίδης έχασε τα... άχαστα και ο ΠΑΣ εκμεταλλεύτηκε τα «παιδικά» λάθη της άμυνας του τριφυλλιού, για να κερδίσει με 2-1. Με αυτογκόλ μετά από ενέργεια του Χατζηγιοβάνη σκόραραν οι «πράσινοι».

Ο Παναθηναϊκός μπήκε εξαιρετικά στο παιχνίδι και μέχρι το 6ο λεπτό είχε ήδη δύο μεγάλες ευκαιρίες. Η πρώτη στο τρίτο λεπτό, όταν η σέντρα του Κουλιμπαλί κόντραρε και κατέληξε στο δοκάρι και στην συνέχεια κόρνερ. Η μεγαλύτερη φάση όμως ήρθε στο 6', όταν ο Δώνης έκανε το σουτ, ο Βελλίδης την ασταθή απόκρουση και ο Μυστακίδης κατάφερε να πλασάρει άουτ στην κενή εστία. Ο ΠΑΣ απείλησε για πρώτη φορά στο 11', με τον Μπετρά να κατεβάζει μπροστά από τον Κολοβέτσιο αλλά να σουτάρει άουτ.

Στο 24' ο Μυστακίδης πήρε την μπάλα εκτός περιοχής και σούταρε με το αριστερό άουτ, ενώ 1 λεπτό μετά συνεργάστηκε υπέροχα με τον Δώνη αλλά έχασε το τετ-α-τετ με τον Βελλίδη. Στην εξέλιξη της φάσης μάλιστα ο Δώνης έπιασε κι αυτός σουτ, όμως η μπάλα κόντραρε. Ο Μυστακίδης έχασε νέα ευκαιρία και στο 26', όταν ο Βελλίδης μπλόκαρε την κεφαλιά που επιχείρησε μετά από σέντρα του Κάτσε.

Κόντρα την ροή του αγώνα, ο ΠΑΣ κατάφερε να προηγηθεί στην πρώτη του ουσιαστική ευκαιρία και σε μια φάση που έμοιαζε να ελέγχει ο Οικονόμου. Ο αμυντικός του τριφυλλιού όμως δεν μπόρεσε να σταματήσει τον Κόντε, που βγήκε απέναντι απ'τον Βλαχοδήμο και πλάσαρε εύστοχα για το 1-0. Ο ίδιος παίκτης έκανε στο τέλος του ημιχρόνου το 2-0 με εντυπωσιακό σουτ, μετά από νέα λάθος αντίδραση της «πράσινης» άμυνας. Η φάση πάντως δεν έπρεπε να μετρήσει, αφού ξεκίνησε από άουτ που στην πραγματικότητα ήταν κόρνερ.

Ενδιάμεσα στα δύο γκολ των γηπεδούχων, ο Βλαχοδήμος είχε αποκρούσει το σουτ του Μανθάτη στο 39' και ο Βελλίδης το συρτό σουτ του Ινσούα στο 42'. Το ημίχρονο έληξε με τον Παναθηναϊκό να έχει σχεδόν διπλάσια κατοχή και πολύ πιο κλασικές ευκαιρίες, όμως την ομάδα των Ιωαννίνων να βρίσκεται μπροστά με 2 γκολ.

Το τριφύλλι ήταν καλύτερο και στο δεύτερο ημίχρονο και έχασε νέα ευκαιρία στο 47', με το πλασέ του Μυστακίδη από την σέντρα του Οικονόμου να περνάει άουτ. Στο 50' το σουτ του Κάτσε κόντραρε και έφυγε κόρνερ ενώ ένα λεπτό μετά ο Βλαχοδήμος έκανε μεγάλη επέμβαση στο σουτ του Μπετρά. Στο 55' ο Ουζουνίδης πραγματοποίησε την πρώτη του αλλαγή, με τον Άλτμαν να παίρνει την θέση του Φάνη Τζανδάρη

Στο 65' πέρασε στο ματς και ο Τάσος Χατζηγιοβάνης, αντί του Μυστακίδη, και 4 λεπτά μετά δημιούργησε το 2-1. Ο νεαρός άσος έκανε πολύ όμορφη ενέργεια από αριστερά και γύρισε την μπάλα, η οποία κόντραρε στον Γαρουφαλιά και κατέληξε στα δίχτυα του ΠΑΣ. Μετά το γκολ ο Παναθηναϊκός συνέχισε να πιέζει, με την επόμενη φάση να έρχεται στο 76' με το σουτ του Κουλιμπαλί που έφυγε άουτ.

Στο 79' ο Ουζουνίδης ολοκλήρωσε τις αλλαγές του, κάνοντας ακόμα πιο επιθετική την ομάδα με την είσοδο του Σωτήρη Πίσπα αντί του Ρόμπιν Λουντ. Το τριφύλλι ωστόσο δεν μπορούσε να φτιάξει φάσεις, απειλώντας απλά στο 90+2' με ένα σουτ του Κάτσε που μπλόκαρε εύκολα ο Βελλίδης. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι, με τους «πράσινους» να γνωρίζουν μια ακόμη εκτός έδρας ήττα, σε ένα ματς που ήταν πολύ ανώτεροι!

Παναθηναϊκός (Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Οικονόμου, Κολοβέτσιος, Γιόχανσον, Ινσούα, Κάτσε, Τζανδάρης (55' Άλτμαν), Λουντ (79' Πίσπας), Κουλιμπαλί, Δώνης, Μυστακίδης (64' Χατζηγιοβάνης)