Επική πρόκριση για τον Παναθηναϊκό!

Παρ'ότι βρέθηκε να χάνει με 0-2 σετ, ο Παναθηναϊκός έκανε την επική ανατροπή, νίκησε με 3-2 στην Κηφισιά και προκρίθηκε στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδος!

Λίγες ημέρες μετά την μεταξύ τους αναμέτρηση για το πρωτάθλημα, όταν η Κηφισιά επικράτησε με 2-3, οι δύο ομάδες τέθηκαν ξανά αντιμέτωπες για τον θεσμό του Κυπέλλου. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο ματς και κατέκτησαν τα πρώτα δύο σετ, ενώ όλα έδειχναν ότι θα έπαιρναν και την πρόκριση, αφού είχαν ματς-μπολ στο τρίτο σετ.

Οι «πράσινοι» ωστόσο επέστρεψαν, μείωσαν σε 1-2 με 27-25 και στην συνέχεια κατέκτησαν εύκολα το τέταρτο σετ, οδηγώντας το ματς στο τάι-μπρέικ. Εκεί διεξήχθη ένα πραγματικό ντέρμπι, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια και τον άσσο του Μπατατζίμ να δίνει τελικά την νίκη και την πρόκριση στο τριφύλλι!

Τα σετ: 21-25, 23-25, 27-25, 25-16, 22-20