Δεν τα κατάφερε

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που τα είχε όλα, ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη (2-3), παρά μόνο τον ένα πόντο με αντίπαλο την Κηφισιά και παρέμεινε στην πρότελευταία θέση της βαθμολογίας.

Πέρασε από Μετς και βύθισε τον Παναθηναϊκό

Στο ξεκίνημα του πρώτου σετ του αγώνα ο Παναθηναϊκός και η Κηφισιά ήταν ισόπαλοι μέχρι το 6-6. Το τριφύλλι με την δύναμη της έδρας και του σερβίς, έκανε το σκορ 14-8 και λίγο μετά 22-15. Η Κηφισιά αντέδρασε, μείωσε σε 23-18, όμως το τριφύλλι κατέκτησε τελικά το σετ με 25-19.

Με τον ίδιο τρόπο ξεκίνησε και το δεύτερο σετ. Παναθηναϊκός και Κηφισιά ήταν μαζί μέχρι το 6-6, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το προβάδισμα με 12-6 και να συνεχίζουν, φτάνοντας στο 18-9. Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να αντιδράσει και έχασε το δεύτερο σετ με 14-25.

Ο Παναθηναϊκός του πρώτου σετ, εμφανίστηκε και στο τρίτο. Με καθαρό προβάδισμα (10-3), με πολύ καλό μπλοκ έφτασε την διαφορά στο 13-5 και λίγο αργότερα στο 21-11. Όλα έδειχναν ότι εύκολα ή δύσκολα ο Παναθηναϊκός θα κατακτούσε όχι μόνο το σετ αλλά και τη νίκη, με το τελικό 25-17 να δίνει μεγάλη χαρά στον κόσμο!

Το τέταρτο σετ θύμισε το δεύτερο. Οι δύο ομάδες μαζί μέχρι το 7-7, αλλά το τριφύλλι κατάφερε να «ξεκολλήσει» κάνοντας το 10-8. Όμως η Κηφισιά αντέδρασε, βρήκε προβάδισμα 2 πόντων και το κράτησε σχεδόν μέχρι το τέλος, (24-22). Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 24-24 και το ματς έγινε «ρώσικη» ρουλέτα. Τελικά η Κηφισιά κέρδισε το σετ με 28-26 και έκανε το 2-2.

Στο 5ο σετ η κούραση στο τριφύλλι έκανε την εμφάνιση της και η Κηφισιά προηγήθηκε με 6-2. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε, μείωσε σε 6-4, όμως η Κηφισιά ουδέποτε απώλεσε την διαφορά «ασφαλείας». Προηγήθηκε εκ νέου με 8-5 και 10-6, για να κατακτήσει το το σετ με 15-8 και τη νίκη με 3-2 σετ.

Τα σετ: 25-19, 14-25, 25-17, 26-28, 8-15

Παναθηναϊκός (Ανδρεόπουλος): Σιλμπερνάγκελ 9 (6/8 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Δρογκάρης 2 (1/3 επ, 1 άσσος), Γιονάτας 22 (21/40 επ, 1 άσσος, 67% υπ – 43% άριστες), Μπέλος 14 (11/24 επ, 3 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 10 (7/16 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 45% υπ -25% άριστες), Πανταλέων 9 (4/8 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 67% υπ – 50% άριστες), Τζόνσον 3 (3/9 επ), Ρουσσόπουλος