«100άρα» με πλουραλισμό και θέαμα!

Ο Πασκουάλ έκανε το απαιτούμενο rotation, ο Παναθηναϊκός πήρε πόντους από όλους τους παίκτες του και με εξαιρετική εμφάνιση «συνέτριψε» εύκολα με 103-70 επί του Φάρου, προσφέροντας άφθονο θέαμα στον κόσμο. Έξι παίκτες με διψήφιους πόντους, ρεσιτάλ από την γραμμή του τριπόντου!

Ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος να «καθαρίσει» από νωρίς το ματς, με τον Κένι Γκάμπριελ να είναι... on fire και με 8 συνεχόμενους πόντους (οι 6 με τρίποντα) έφτασε στο 8-0. Ο Φάρος δεν μπορούσε να αντιδράσει, αφού ο Ντένμον πέτυχε άλλους 5 πόντους και μαζί με τον Γκιστ και τον Καλάθη έφεραν το σκορ στο 18-7. Η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο μέχρι την λήξη της περιόδου με τους «πράσινους» να βρίσκουν πόντους από Ντένμον, Σίνγκλετον και Λεκαβίτσιους.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Μήτογλου, Παππά και Ρίβερς να σκοράρουν γκολ-φάουλ και μαζί με το καλάθι του Όγκαστ και τις βολές του Λεκαβίτσιους να στέλνουν την διαφορά στους 21. Ο Μήτογλου την διατήρησε εκεί, με τους φιλοξενούμενους να καταφέρνουν να μειώσουν, παρά τα τρίποντα των Ρίβερς και Παππά και την βολή του Βουγιούκα. Με σερί 8-2 από Βουγιούκα και Γκάμπριελ πάντως, το τριφύλλι έκλεισε το ημίχρονο στο +20.

Το... ρεσιτάλ τριπόντων συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Ρίβερς και Σίνγκλετον να πετυχαίνουν από δύο ο καθένας, τον Ντένμον να προσθέτει άλλο ένα και το σκορ να φτάνει στο 76-44, μαζί και με τα καλάθια των Σίνγκλετον και Καλάθη. Ο Πασκουάλ πέρασε στον παρκέ και τον νεαρό Καλαϊτζάκη, που προσέθεσε 4 πόντους στην ομάδα (καλάθι και 2/2 βολές), ενώ με 4 πόντους του Όγκαστ στο τέλος το τριφύλλι έφτασε στο +31.

Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Παναθηναϊκό να συντηρεί την διαφορά σε πολύ υψηλά επίπεδα, με τους Μήτογλου και Όγκαστ να σκοράρουν συνεχόμενους πόντους και τον Γκάμπριελ να κάνει το κοντέρ να «γράψει» 101 με τρίποντο. Παράλληλα, ο Αμερικανός με τον Βουγιούκα έκαναν... πάρτι στην άμυνα, σταματώντας με εντυπωσιακές τάπες όποιον παίκτη προσπαθούσε να πλησιάσει το «πράσινο» καλάθι. Ο «επίλογος» του αγώνα ήρθε με τις 2 εύστοχες βολές του Καλαϊτζάκη και το καλάθι του Μουράτου, που διαμόρφωσαν το τελικό 103-70.

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 55-35, 86-55, 103-70

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Ντένμον 10 (2), Γκιστ 2, Γκάμπριελ 13 (3), Καλάθης 7 (1), Σίνγκλετον 11 (3), Ρίβερς 12 (3), Παππάς 8 (1), Βουγιούκας 7, Καλαϊτζάκης 6, Λεκαβίτσιους 6, Όγκαστ 10, Μήτογλου 11