Χαμένη ευκαιρία!

Ο Παναθηναϊκός ήταν ανταγωνιστικός μέχρι το τέλος, έφτασε πολύ κοντά στην μεγαλύτερη νίκη της σεζόν, όμως στο τέλος υπέκυψε και γνώρισε την ήττα με 67-62 από την Φενερμπαχτσέ. Εξαιρετικοί Καλάθης και Σίνγκλετον, ξανά πολύτιμες βοήθειες από Βουγιούκα!

Το τριφύλλι προηγήθηκε με τρίποντο του Μάρκους Ντένμον, όμως ακολούθησε ένα σερί της Φενερμπαχτσέ που έφτασε στο 8-3. Καλάθης και Ρίβερς μείωσαν, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 10-7 και ο Παναθηναϊκός ανέκτησε το προβάδισμα με βολές του Καλάθη και τρίποντο του Σίνγκλετον. Οι Τούρκοι έφτασαν ξανά στο +4 (18-14), για να ακολουθήσουν δύο τρίποντα του Σίνγκλετον, εκ των οποίων το ένα λίγο πιο μπροστά από το κέντρο στην λήξη της περιόδου, για το 18-20.

Με σερί της Φενερμπαχτσέ ξεκίνησε και το δεύτερο δεκάλεπτο, για να έρθει η «απάντηση» του Παναθηναϊκού με τρίποντο του Λεκαβίτσιους και εντυπωσιακό alley-oop του Λιθουανού με τον Θανάση Αντετοκούνμπο, για το 26-25. Ο Ντένμον διατήρησε την διαφορά στον πόντο (28-27), όμως οι Τούρκοι κατάφερα να φτάσουν στο +6. Ο Καλάθης μείωσε με δικό του τρίποντο, ενώ η λήξη του ημιχρόνου βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά για 5 πόντους.

Η τρίτη περίοδος άνηκε στον Παναθηναϊκό, που ξεκίνησε με ένα σερί 0-6 (Σίνγκλετον, Γκιστ και Ντένμον) και έκανε το 35-36. Η Φενερμπαχτσέ έφτασε ξανά στο +3, όμως ο Ρίβερς με 3 βολές και ο Σίνγκλετον με τρίποντο έφεραν ξανά σε θέση οδηγού τον Παναθηναϊκό. Ο Παππάς έκανε το 41-44, ενώ ο Ρίβερς με το πρώτο του τρίποντο το 43-47. Οι Τούρκοι ισοφάρισαν, όμως η περίοδος ολοκληρώθηκε με εύστοχο τρίποντο του Νίκου Παππά, που έδωσε το προβάδισμα στο τριφύλλι.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο τελευταίο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να φτάσουν γρήγορα στο 54-50 και στην συνέχεια στο 57-51, παρά την μια βολή του Παππά. Βουγιούκας και Αντετοκούνμπο έφεραν την διαφορά στους 3 (59-56), ενώ Παππάς και Καλάθης μείωσαν στον πόντο (61-60), σχεδόν 1:30 λεπτό πριν το τέλος του αγώνα. Στο κρίσιμο σημείο η Φενερμπαχτσέ βρήκε καλάθι μετά από επιθετικό ριμπάουντ, ο Παναθηναϊκός αστόχησε σε σουτ τριών πόντων και οι Τούρκοι έφτασαν στο 65-60. Ο Καλάθης μείωσε στα 7.9", αλλά ο Σλούκας από την γραμμή των βολών διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 35-30, 47-50, 67-62

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 14 (4), Ρίβερς 8 (1), Παππάς 8 (1), Ντένμον 7 (1), Γκιστ 2, Βουγιούκας 4, Λεκαβίτσιους 3 (1), Γκάμπριελ, Καλάθης 13 (1), Αντετοκούνμπο 3