«Τύφλα» να 'χει το NBA!

Σε ένα εκπληκτικό ματς, βγαλμένο από τις καλύτερες εποχές του NBA, Παναθηναϊκός και Λαύριο συμβάδιζαν για... 50 λεπτά, με το τριφύλλι να παίρνει τελικά την νίκη (120-118) στην δεύτερη παράταση! Πρωταγωνιστές οι Παππάς, Καλάθης, εντυπωσιακοί οι Ρίβερς, Λεκαβίτσιους, Αντετοκούνμπο και Βουγιούκας!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με το Λαύριο να στέκεται εξαιρετικά και με δύο τρίποντα να παίρνει το προβάδισμα (0-3 και 5-6), παρά το σερί 5-0 του τριφυλλιού με 3 πόντους (1/2 βολές και καλάθι) του Καλάθη και το κάρφωμα του Αντετοκούνμπο. Ο Ντένμον με τρίποντο έκανε το 8-6 και ο Καλάθης το 11-8, σκοράροντας κι αυτός πίσω από τα 6.75μ. Ο ηγέτης των «πράσινων» μάλιστα πέτυχε άλλους 4 σερί πόντους, κάνοντας το 15-10. Με συνεχόμενα τρίποντα το Λαύριο πέρασε μπροστά (17-19), όμως το τρίποντο του Ρίβερς και οι βολές του Παππά έφεραν τον Παναθηναϊκό μπροστά. Ο Έλληνας γκαρντ πέτυχε άλλους 3 πόντους και μαζί με τους 2 του Καλάθη έφεραν το τριφύλλι στο +4, στην λήξη του δεκαλέπτου.

Ο... φρενήρης ρυθμός συνεχίστηκε και στην δεύτερη περίοδο, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν από παντού! Το Λαύριο προηγήθηκε με 28-29, όμως το τρίποντο του Ρίβερς και οι 6 πόντοι του Παππά έκαναν το 37-32. Ο Ρίβερς ευστόχησε σε νέο τρίποντο για το 40-34, ενώ με 5 πόντους του Λεκαβίτσιους και ένα καλάθι του Σίνγκλετον η διαφορά έφτασε τους 9 (47-38). Το Λαύριο πλησίασε, όμως με νέα τρίποντα από Ρίβερς και Λεκαβίτσιους, αλλά και καλάθι του Γκιστ, το τριφύλλι έκλεισε το ημίχρονο στους 7.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, το Λαύριο μείωσε στους 3, όμως Γκιστ και Παππάς έφεραν την διαφορά ξανά στους 7. Ο Καλάθης την διατήρησε εκεί, ενώ Παππάς και Αντετοκούνμπο την έφεραν στους 9 (60-60). Το Λαύριο πέτυχε τρίποντο, όμως με τρία συνεχόμενα εντυπωσιακά καρφώματα του Αντετοκούνμπο, το τριφύλλι έφτασε για πρώτη φορά στο +10 (73-63 και 75-65). Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν «παραιτήθηκαν» ούτε τότε, αφού με σερί 2-9 στο τέλος κατάφεραν να πλησιάσουν στους 3, παρά το καλάθι του Βουγιούκα!

Ο Βουγιούκας ξεκίνησε... καυτός το τελευταίο δεκάλεπτο, πετυχαίνοντας 6 σερί πόντους και κάνοντας το 83-74. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, όμως Ντένμον και Σίνγκλετον έφεραν την διαφορά στους 11 (87-76), ενώ ο Λεκαβίτσιους με 5 δικούς του πόντους την διατήρησε εκεί (92-81). Ο Σίνγκλετον ευστόχησε σε 3 βολές, όμως με συνεχόμενους πόντους το Λαύριο κατάφερε να ισοφαρίσει σε 95-95, 1:54' πριν από το τέλος. Ο Παππάς έκανε το 98-95 με 3/4 βολές, όμως με τρίποντο στα 7.6" οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν ξανά και έστειλαν το ματς στην παράταση.

Η παράταση ξεκίνησε με... τετράποντο του Λαυρίου, από τρίποντο και 1/2 βολές για φάουλ μακριά από την μπάλα! Ο Γκιστ μείωσε με κάρφωμα, το Λαύριο σκόραρε ξανά, για να έρθει το εντυπωσιακό καλάθι του Νικ Καλάθη για το 102-104. Το λάθος του Παππά έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να πετύχουν γκολ-φάουλ και να φτάσουν στο +5 (102-107) με 1:49' να απομένουν για το τέλος. Ο Καλάθης μείωσε με 2/4 βολές από συνεχόμενα φάουλ, για να έρθει το τρίποντο του Κρις Σίνγκλετον για την ισοφάριση. Στην εκπνοή της παράτασης ωστόσο ο Νικ Καλάθης αστόχησε σε τρίποντο, με το ματς να οδηγείται σε δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο!

Το Λαύριο ξεκίνησε ξανά με τρίποντο, για να έρθει αμέσως η «απάντηση» από τον Νικ Καλάθη. Ο Γκιστ με 3 διαδοχικούς πόντους έκανε το 113-110, όμως -παρά το νέο καλάθι του Αμερικανού- οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στους 2 (115-113). Ο Παππάς ευστόχησε σε τρίποντο, αλλά στα 13.3" από την λήξη οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο καλάθι μετά από εντυπωσιακή φάση. Ο Πασκουάλ κάλεσε τάιμ-άουτ και ο «επίλογος» ήρθε με τις βολές των Ρίβερς και Παππά, με το τριφύλλι να επικρατεί τελικά με 120-118!

Τα δεκάλεπτα: 27-23, 57-50, 77-74, 98-98, 107-107 (παρ.), 120-118 (2η παρ.)

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Ντένμον 5 (1), Γκάμπριελ, Όγκαστ, Καλάθης 21 (2), Αντετοκούνμπο 10, Ρίβερς 15 (4), Παππάς 24 (1), Γκιστ 11, Βουγιούκας 10, Λεκαβίτσιους 13 (2), Σίνγκλετον 11 (1)