Το ΟΑΚΑ... εάλω!

Ο Παναθηναϊκός πλήρωσε τα πολλά χαμένα σουτ (6/28 τρίποντα) και κάποιες κακές επιλογές στην τελευταία περίοδο, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την πρώτη φετινή εντός έδρας ήττα του (70-75). Μεγάλο ματς από Αντετοκούνμπο, Παππά, θετικοί Καλάθης και Ρίβερς.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ονειρικό για τον Παναθηναϊκό, που επέβαλε πλήρως τον ρυθμό του και έκανε... πάρτι απέναντι στην ΤΣΣΚΑ. Αντετοκούνμπο και Σίνγκλετον ήταν σε... ημιάγρια κατάσταση και με 7 πόντους από τον καθένα το τριφύλλι έφτασε στο 14-10. Ο Θανάσης σκόραρε ξανά για το 16-10, με τους Ρώσους να μειώνουν στον πόντο. Τότε όμως πήραν την «σκυτάλη» οι Παππάς και Καλάθης, ώστε η περίοδος να κλείσει με τους «πράσινους» στο +5.

Στην δεύτερη περίοδο η ΤΣΣΚΑ ισορρόπησε την κατάσταση και με 4 γρήγορους πόντους μείωσε στον έναν. Ο Παναθηναϊκός σκόραρε με εντυπωσιακό άλει-ουπ των Καλάθη και Όγκαστ, όμως οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 22-25. Ο Γκιστ με γκολ-φάουλ έφερε το ματς στα ίσα, για να έρθει νέα ισοπαλία με το άλει-ουπ Καλάθη - Αντετοκούνμπο (27-27). Η λήξη του ημιχρόνου βρήκε τους Ρώσους μπροστά για ένα καλάθι, μετά από 2 εύστοχες βολές του Τζέιμς Γκιστ.

Το επιθετικό πρόβλημα της ομάδας λύθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν ο Κέι Σι Ρίβερς... πήρε μπροστά και πέτυχε 8 πόντους με 2 τρίποντα. Μαζί με το τρίποντο του Καλάθη, τις βολές του Σίνγκλετον, το καλάθι του Αντετοκούνμπο και άλλο ένα δικό του, ο Αμερικανός έφερε το σκορ στο 46-36 και έκανε το ΟΑΚΑ να... φλέγεται! Στην συνέχεια όμως το τριφύλλι χαλάρωσε την άμυνά του και είδε τους Ρώσους να πετυχαίνουν διαδοχικούς πόντους, καταφέρνοντας τελικά να ισοφαρίσουν, παρά τους πόντους του Καλάθη και του Παππά.

Με 3 πόντους από Παππά και Γκάμπριελ ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά (54-53), με τον Έλληνα γκαρντ να σκοράρει στην συνέχεια 6 προσωπικούς πόντους για το 60-61. Η ΤΣΣΚΑ έφτασε στο +8 (63-71), όμως ένα τρίποντο του Ρίβερς και 3 βολές του Παππά έφεραν το ματς στο καλάθι. Στα 49" από την λήξη, ο Σέρχι πέτυχε ένα εκπληκτικό τρίποντο, ανεβάζοντας την διαφορά στους 5 και δίνοντας τεράστιο προβάδισμα στους Ρώσους. Ο Γκιστ μείωσε μια εύστοχη βολή, όμως ο Καλάθης έχασε το λέι-απ που θα έδινε... ελπίδα στο τριφύλλι, που τελικά ηττήθηκε με 70-75.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 29-31, 51-51, 70-75

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 9 (1), Ρίβερς 11 (3), Παππάς 14, Ντένμον, Γκιστ 6, Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους, Γκάμπριελ 2, Όγκαστ 2, Καλάθης 13 (2), Αντετοκούνμπο 13