Την...ξεπουπούλιασε

Η ΑΕΚ μπορεί να νίκησε το τριφύλλι στο κύπελλο, αλλά σήμερα ο Παναθηναϊκός ήταν σοβαρός σε όλο τον αγώνα και δεν επέτρεψε στον δικέφαλο να αμφισβητήσει την κυριαρχία του σε καμία στιγμή.

ΑΕΚ - Παναθηναϊκός 74-94

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά, δίνοντας εκείνος τον ρυθμό στην αναμέτρηση. Με νταμπλ σκορ από την αρχή (4-8) αλλά και προς το τέλος της πρώτης περιόδου (12-24), το τριφύλλι με άξονες τους Σίνγκλετον (9π) και Αντετοκούνμπο (8π) πήρε διαφορά 13 πόντων (16-29). Παρότι η ΑΕΚ με ένα μικρό σερί 7-0 μείωσε προσωρινά την διαφορά (23-29), ο Παναθηναϊκός έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 23-32.

Στην δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός επικεντρώθηκε στην άμυνα. Δέχτηκε 16 πόντους, πέτυχε 17 και με κύριο εκφραστή τον Γκιστ (9π) κράτησε σταθερή διαφορά 10 πόντων σε όλη την δεύτερη περίοδο. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 39-49 υπέρ του του τριφυλλιού. Αξιοσημείωτο το ποσοστό σε σουτ 2 πόντων των Αντετοκούνμπο (4/4), Όγκαστ (2/2), Ντένμον (2/2) και Γκιστ (2/2) που είναι φυσικά το 100%.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τον Καλάθη να παίρνει το «όπλο» του και με 11 συνεχόμενους πόντους (1/1β, 2/2διπ, 2/2τριπ) να δίνει στον Παναθηναϊκό την μεγαλύτερη διαφορά (45-63) στον αγώνα μόλις στο 24! Η ΑΕΚ μείωσε προσωρινά σε 51-63, όμως το γκολ φάουλ του Καλάθη, 2 βολές του Γκιστ και ένα δίποντο του Ρίβερς έφεραν την διαφορά στην μέγιστη τιμή μέχρι εκείνη την στιγμή (51-70). Η περίοδος έληξε με σκορ 54-72 για το τριφύλλι.

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε όπως οι προηγούμενες. Ο Παναθηναϊκός με τον Παππά, έφτασε την διαφορά στους 21 πόντους (54-75), για να ακολουθήσει ένα μικρό σερί της ΑΕΚ που έκανε το σκορ 61-75. Το τριφύλλι αντέδρασε εκ νέου και με τους Γκιστ - Σίγκλετον- Παππά- Όγκαστ έφτασε την διαφορά στην μέγιστη τιμή στον αγώνα και στους 25 πόντους (67-92). Η ΑΕΚκ γλίτωσε την 100αρα αφού ο Παναθηναϊκός σταμάτησε τελικά στους 94, με το τελικό 74-94 να αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα.

Κορυφαίοι οι Καλάθης, Γκιστ, Παππάς, ουσιαστικός με πολύ καλή δουλειά στην άμυνα ο Ντένμον, δε αξιοποίησε τα 18 λεπτά συμμετοχής ο Λεκαβίτσιους (3π - 1 ασσ). Απρόοπτο της τελευταίας στιγμής ο τραυματισμός σε ανύποπτη φάση του Λοτζέσκι.

Τα δεκάλεπτα: 23-32, 39-49, 54-72, 74-94

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 13 (2), Ρίβερς 3, Παππάς 7 (1), Ντένμον 7 (1), Γκιστ 13 (1), Βουγιούκας , Λεκαβίτσιους 3 (1), Λοτζέσκι 5 (1), Καλάθης 19 (3), Αντετοκούνμπο 8, Ογκάστ 11, Μήτογλου 2