«Προσκύνησε» και η Μπαρτσελόνα!

Με τον Καλάθη να πραγματοποιεί μυθική εμφάνιση (17 πόντοι - 12 ασίστ - 5 κλεψίματα), τους Γκιστ και Σίνγκλετον να κυριαρχούν στους αιθέρες (17 πόντοι - 6 ριμπάουντ και 14 πόντοι - 5 ριμπάουντ) και τον Παππά να κάνει... όργια στην τελευταία περίοδο (15 πόντοι), ο Παναθηναϊκός υπέταξε (84-75) στο κατάμεστο ΟΑΚΑ και την Μπαρτσελόνα!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν καλάθι-καλάθι και τον Νικ Καλάθη να έχει μεγάλα κέφια. Ο ηγέτης του Παναθηναϊκού έκανε το 2-0 και το 6-5, ενώ ο Σίνγκλετον είχε κάνει το 4-3 από δική του, εκπληκτική ασίστ. Με Λοτζέσκι και Σίνγκλετον το τριφύλλι διατηρήθηκε μπροστά (10-9), την στιγμή που ο Θανάσης Αντετοκούνμπο είχε ήδη χρεωθεί με 3 φάουλ στο 3ο λεπτό του αγώνα. Η Μπαρτσελόνα έφτασε με ένα μικρό σερί στο 10-16, όμως ο Καλάθης με 4 δικούς του πόντους και στην συνέχεια κλέψιμο και... σχεδόν ασίστ ισοφάρισε, με τον Γκιστ να είναι αυτός που διαμόρφωσε το 16-16. Η περίοδος πάντως έκλεισε με τους Καταλανούς στο +2, παρά την μια εύστοχη βολή του Κένι Γκάμπριελ.

Στην φάση του αγώνα, ο Γκιστ κάρφωσε εντυπωσιακά ανάμεσα σε 2, μετά από φοβερή ασίστ του Ντένμον, κάνοντας το 19-19. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 19-24, και παρά τους πόντους του Ντένμον και του Γκιστ (6 συνεχόμενοι) η διαφορά παρέμεινε στους 5 (27-32). Με το σκορ στο 27-34 ο Παναθηναϊκός βελτίωσε αισθητά την άμυνά του και κατάφερε να «τρέξει» ένα σερί 9-0, με καλάθι του Καλάθη, βολή του Ρίβερς, καλάθι του Λοτζέσκι και τρίποντο και βολή του Σίνγκλετον, κλείνοντας το ημίχρονο μπροστά.

Μπορεί η Μπαρτσελόνα να ξεκίνησε με 4 γρήγορους πόντους (36-38) την τρίτη περίοδο, όμως αυτή άνηκε στο τριφύλλι. Ο Σίνγκλετον μείωσε σε 37-38, ενώ με το σκορ στο 37-40 οι «πράσινοι» ξεκίνησαν ένα σερί που σταμάτησε στο 9-0, με πόντους από Ρίβερς, Γκιστ και Καλάθη. Ο Σίνγκλετον πέτυχε το δεύτερο τρίποντο της ομάδας στο παιχνίδι (49-42), ενώ ο Καλάθης με βολή έκανε το 50-44. Το τριφύλλι συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, με τον Βουγιούκα να κάνει το 52-46 και τον Καλάθη να κλέβει και να δίνει έτοιμο καλάθι στον Λοτζέσκι, για το +8 του Παναθηναϊκού.

Στην τελευταία περίοδο «μίλησαν» οι Έλληνες, με τον Παππά να ξεκινάει με 2/2 βολές, τους Βουγιούκα και Καλάθη να σκοράρουν και ξανά τον Παππά να κάνει το 62-54. Ο Γκάμπριελ με τρίποντο έφερε την διαφορά στους 9 (65-56), ενώ ο Παππάς πέτυχε άλλους 8 πόντους για το 73-62, φτάνοντας τους 12 στο τέταρτο δεκάλεπτο! Ο ίδιος ευστόχησε και σε τρίποντο, για το 76-65, ενώ ο Σίνγκλετον με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό έστειλε την διαφορά στους 13! Ο Καλάθης την διατήρησε εκεί (80-67), ο Γκιστ έκανε με βολές το 82-70 και ο Αντετοκούνμπο το 84-72, με τους Καταλανούς απλώς να μειώνουν με τρίποντο στην εκπνοή.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 36-34, 54-46, 84-75

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 14 (2), Ρίβερς 3, Παππάς 15 (1), Ντένμον 2, Γκιστ 17, Βουγιούκας 4, Λεκαβίτσιους, Γκάμπριελ 4 (1), Λοτζέσκι 6, Καλάθης 17, Αντετοκούνμπο 2