Η προσπάθεια δεν αρκούσε...

Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος, όμως για ακόμη μια φορά έδειξε πως... χωρίς επιθετικό δεν μπορεί να σκοράρει! Με πολλές χαμένες ευκαιρίες και τον Μουνιέ να πετυχαίνει το μοναδικό γκολ, οι «πράσινοι» επικράτησαν με 1-0 της Λαμίας αλλά γνώρισε ντροπιαστικό αποκλεισμό.

Το τριφύλλι μπήκε δυνατά από το πρώτο λεπτό, πιέζοντας σε όλο το γήπεδο, με σκοπό να επιβάλλει τον ρυθμό του και να πετύχει ένα γρήγορο γκολ. Στο 6ο λεπτό Μολίνς και Μουνιέ συνεργάστηκαν ωραία, με το σουτ του τελευταίο να καταλήγει στην αγκαλιά του Παπαδόπουλου. Στο 14' ο Μολίνς σούταρε ψηλά άουτ, ενώ η σέντρα του Κουλιμπαλί στο 15' κόντραρε στον Παντελιάδη και «ανάγκασε» τον Παπαδόπουλο να διώξει σε κόρνερ.

Από την εκτέλεση του κόρνερ το σουτ του Άλτμαν βρήκε στα σώματα, ενώ στην συνέχεια ο Μουνιέ έπιασε «αέρα». Στο 24' ο Γάλλος έκανε το γύρισμα από αριστερά, αλλά το γυριστό που επιχείρησε ο Άλτμαν πέρασε λίγο άουτ. Η Λαμία έχασε την μοναδική της ευκαιρία στο πρώτο μέρος στο 27', όταν ο Ακόστα βρέθηκε μέσα στην περιοχή αλλά σούταρε άουτ.

Στο 32' δοκίμασε το δεξί του ο Χίλιεμαρκ, όμως η μπάλα πέρασε πολύ άουτ, ενώ στο 40' ο Σουηδός εκτέλεσε το φάουλ, ο Βιγιαφάνιες σέντραρε, ο Κουρμπέλης έκανε το γυριστό και ο Αυλωνίτης δεν πρόλαβε να πλασάρει. Η μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου μέρους χάθηκε στο 44', με τον Μολίνς να βγαίνει -μετά από εξαιρετική ντρίμπλα- απέναντι στον Παπαδόπουλο, όμως έχασε το τετ-α-τετ. Αξίζει να σημειώσουμε πως παρά τις αρκετές διακοπές, ο Κομίνης έδωσε μόλις 1 λεπτό καθυστερήσεων, με τον κόσμο να τον αποδοκιμάζει έντονα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με πιο αργό ρυθμό, με το τριφύλλι να απειλεί για πρώτη φορά στο 52', όταν ο Βιγιαφάνιες έκανε το κόρνερ αλλά ο Κουλιμπαλί έστειλε την μπάλα άουτ με κεφαλιά. Στο 57' ο Μαρίνος Ουζουνίδης προχώρησε σε διπλή αλλαγή, με τους Δώνη και Χατζηγιοβάνη να αντικαθιστούν τους Τζανδάρη και Άλτμαν. Στο 65' ο Χίλιεμαρκ δοκίμασε το πόδι του από μακριά, όμως η μπάλα πέρασε πολύ άουτ.

Η Λαμία έχασε μια καλή στιγμή στο 66', με τον Βλαχοδήμο να διώχνει σε κόρνερ το σουτ του Ακόστα, ενώ στο 71' ο Παναθηναϊκός έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία. Ο Χίλιεμαρκ εκτέλεσε το φάουλ, ο Μολίνς έκανε το σουτ και ο Κουλιμπαλί δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, ενώ το σουτ του Ινσούα στην εξέλιξη της φάσης πέρασε άουτ.

Το γκολ ήρθε τελικά στο 73', όταν ο Χίλιεμαρκ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Κουλιμπαλί πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και ο Μουνιέ πετάχτηκε και έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα. Αμέσως μετά ο Ουζουνίδης ολοκλήρωσε τις αλλαγές του, ρισκάροντας, με τον Πίσπα να περνάει στην θέση του Τάσου Αυλωνίτη.

Στο 77' ο Παπαδόπουλος μπλόκαρε εύκολα το σουτ του Βιγιαφάνιες, ενώ στο 80' ο Δώνης έχασε τεράστια ευκαιρία, στέλνοντας την μπάλα άουτ με το κεφάλι από πλεονεκτική θέση, μετά από σέντρα του Μουνιέ. Ο Χίλιεμαρκ δοκίμασε ξανά το πόδι του στο 87', με τον Παπαδόπουλο να μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια προ του Μουνιέ.

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή του αγώνα, με τον Παναθηναϊκό να έχει την κατοχή στα τελευταία λεπτά αλλά να μην μπορεί να δημιουργήσει φάσεις, γνωρίζοντας έτσι τον ντροπιαστικό αποκλεισμό.

Παναθηναϊκός (Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Ινσούα, Αυλωνίτης (76' Πίσπας), Κουρμπέλης, Κουλιμπαλί, Τζανδάρης (57' Δώνης), Χίλιεμαρκ, Μουνιέ, Βιγιαφάνιες, Άλτμαν (57' Χατζηγιοβάνης), Μολίνς