Η... καθιερωμένη στον «πελάτη»!

Με κορυφαίους τους Κέι Σι Ρίβερς, Λούκας Λεκαβίτσιους και Ντίνο Μήτογλου, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 68-61 του Ολυμπιακού και παρέμεινε αήττητος στο πρωτάθλημα, κάνοντας μάλιστα το 3/3 απέναντι στον «αιώνιο» αντίπαλο φέτος!

Ο Παναθηναϊκός ήταν κάκιστος στο πρώτο δεκάλεπτο, αφού χρειάστηκε περισσότερα από 8:30 λεπτά για να πετύχει καλάθι εντός πεδιάς. Ο μόνος τρόπος που είχαν οι «πράσινοι» να σκοράρουν ήταν οι βολές, με τον Καλάθη να πετυχαίνει 3 και τους Σίνγκλετον και Λεκαβίτσιους από 2, αλλά τον Ολυμπιακό την ίδια ώρα να σκοράρει από παντού. Έτσι η διαφορά έφτασε τους 11 (7-18), για να έρθει τελικά το καλάθι του Σίνγκλετον αλλά και το φόλοου του Βουγιούκα στην εκπνοή.

Ο Λεκαβίτσιους μπήκε «on-fire» στην δεύτερη περίοδο, πετυχαίνοντας δύο τρίποντα, και μαζί με την βολή του Παππά και το καλάθι του Βουγιούκα μείωσαν την διαφορά στους 5 (20-25). Ακολούθησαν διαδοχικές βολές για το τριφύλλι, με τους Γκάμπριελ, Βουγιούκα, Καλάθη και ξανά Βουγιούκα να σκοράρουν από 1/2 έκαστος, μειώνοντας σε 24-27. Στο τέλος ανέλαβε δράση ο Καλάθης, που με εντυπωσιακό καλάθι και συνεχόμενες ασίστ στον Γκιστ έφερε το ματς στο καλάθι.

Με την διαφορά στους 5 ο Κέι Σι Ρίβερς πήρε... μπροστά και με καλάθι και τρίποντο έκανε το 36-35, μαζί με μια βολή του Παππά. Ο Ολυμπιακός επέστρεψε και προηγήθηκε ξανά για 5 (36-41), με τους Ρίβερς και Γκιστ να σκοράρουν. Η διαφορά πήγε εκ νέου στους 4 (40-44), για να έρθει νέο τρίποντο του Ρίβερς αλλά και καλάθι του Μήτογλου για το 45-44. Ο Παππάς με τρίποντο έκανε το 48-46 ενώ ο Λεκαβίτσιους με 2 εύστοχες βολέ κράτησε το τριφύλλι μπροστά.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το τριφύλλι μπήκε αποφασισμένο να «καθαρίσει» το ματς, με τους Ρίβερς και Μήτογλου να σκοράρουν διαδοχικά για το 56-52. Ο Αμερικανός με 2/2 βολές έκανε το 58-53, ενώ με τρίποντο του Μήτογλου η διαφορά πήγε στους 8. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να επανέλθει, όμως Σίνγκλετον και Λεκαβίτσιους διατήρησαν τους «πράσινους» στο +9 (65-56). Οι φιλοξενούμενοι έκαναν μια τελευταία προσπάθεια, όμως ο Καλάθης με 3 πόντους έβαλε τέλος στο ματς, με τον Παναθηναϊκό να κάνει το 3/3 απέναντι στον Ολυμπιακό φέτος!

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 30-32, 50-48, 68-61

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 6, Ρίβερς 16 (2), Παππάς 5, Ντένμον, Γκιστ 6, Βουγιούκας 6, Λεκαβίτσιους 12 (2), Γκάμπριελ 1, Καλάθης 9, Μήτογλου 7 (1)