Έργο... Πασκουάλ!

Έργο... Πασκουάλ η μεταμόρφωση του μπασκετικού Παναθηναϊκού. Μιας ομάδας που την 5η μόλις αγωνιστική με δύσκολο πρόγραμμα ήταν στην 13η θέση με ρεκόρ 2-3. Και την 17η ανέβηκε στην 2η θέση...

Ο Παναθηναϊκός είχε τότε 2 νίκες και 3 ήττες. Στους επόμενους 12 αγώνες έκανε σερί 10-2. Η ΤΣΣΚΑ έκανε αντίστοιχα σερί 9-3, η Ρεάλ 7-5, ο Ολυμπιακός 8-4 και η Φενερμπαχτσέ 8-4. Ο Παναθηναϊκός έτρεξε το καλύτερο σερί μεταξύ όλων των ομάδων δηλαδή!

Αν δεν μεσολαβούσε η ήττα από την Φενέρ, με τις 2 καθοριστικές διαιτητικές αποφάσεις, θα είχαμε κάνει την ΑΠΟΛΥΤΗ ανατροπή.

Ο Πασκουάλ δούλεψε πολύ με αρκετούς παίχτες. Πέραν της εγνωσμένης αξίας των Καλάθη, Γκιστ, Σίγκλετον, Ρίβερς, ο Ισπανός τεχνικός αξιοποίησε μία πεντάδα αθλητών που στην αρχή δεν ήταν ικανοί να προσφέρουν ούτε ένα 5λεπτο!

• Μάρκους Ντένμον: Ο Αμερικάνος σουτέρ, ήταν απογοητευτικός στο ξεκίνημα, χωρίς σκορ σχεδόν και δεν μπορούσε να συνεισφέρει αμυντικά ούτε δημιουργικά. Ο Πασκουάλ τον πίστεψε, δούλεψε μαζί του και πλέον ο Μάρκους είναι γρανάζι της «πράσινης» μηχανής. Προσφέρει ένα γεμάτο 10λεπτο με πόντους και πολύ καλή άμυνα.
  • Λούκας Λεκαβίτσιους: Η Λιθουανική «κοτομπουκιά» έκαμε μία πολύ καλή σεζόν πέρυσι με την Ζαλγκίρις, αλλά αυτό δεν είναι ικανό για να του δώσει θέση στην βασική 5αδα του «εξάστερου». Ο Λούκας προσαρμόστηκε, έδωσε πολύτιμες λύσεις και ανάσες στον Καλάθη και όταν έλειψε ο Νικ, πήρε την «μπαγκέτα» και οργάνωσε την ομάδα.
  • Ίαν Βουγιούκας: Παλαίμαχο τον χαρακτήριζαν οι αντίπαλοι οπαδοί, όμως ο Ίαν μόνο ως παλαίμαχος δεν λογίζεται. Πλέον έχει ενεργό ρόλο  συμμετοχής, σκοράρει με άνεση 3-4 καλάθια στο 10λεπτο που αγωνίζεται, ενώ είναι παίχτης που παίζει με πλάτη και μπορεί να «δει» συμπαίχτες του και να τους αξιοποιήσει.
  • Ζακ Όγκαστ: Ο Ελληνοαμερικάνος «ζυμώνεται» από τον Πασκουάλ για το επόμενο «big thing» του Παναθηναϊκού. Ξεκίνησε με ελάχιστο χρόνο στην Ευρωλίγκα αλλά με γεμάτα 15λεπτα στο Ελληνικό πρωτάθλημα όπου έχει πλέον 7,5 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 τάπα μέσο όρο ανά αγώνα. Καθόλου άσχημα, δεν νομίζετε;
  • Θανάσης Αντετοκούνμπο: Πόσα δεν άκουσε όταν ήρθε. Κυρίως ότι ήρθε με «μέσον» λόγω του αδερφού του. Στην αρχή φάνηκε να έχει μόνο ενέργεια, όμως προσαρμόστηκε, δούλεψε ατομικά και ομαδικά και έγινε σημείο αναφοράς στην αμυντική λειτουργία και παίχτης που μπορεί να κάνει την ζημιά επιθετικά, ειδικά σε συνεργασίες με τον Καλάθη.