Τέσσερα και λίγα ήταν...

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις, επικρατώντας με 4-0 της Κέρκυρας στην Λεωφόρο. Πολύ καλό ματς από τους «πράσινους», Δώνης, Γιόχανσον, Λουντ και Άλτμαν οι σκόρερ της ομάδας.

Παναθηναϊκός - Κέρκυρα 4-0

Ο αγώνας  ξεκίνησε με αναγνωριστικό παιχνίδι με πολλά λάθη στον χώρο της μεσαίας γραμμής και για τις δύο ομάδες. Το πρώτο οχτάλεπτο πέρασε χωρίς υποψία ευκαιρίας όμως στο 9' ο Ινσούα σημάδεψε το αριστερό δοκάρι του Γιαννακόπουλου, ύστερα από σέντρα του Γιόχανσον και προσπάθεια για «ψαλιδάκι» από τον Δώνη. Η τριάδα του κέντρου (Χίλιεμαρκ-Τζανδάρης-Λουντ) κυριάρχησε μετά το πρώτο δεκάλεπτο.

Στο 14', από φάουλ του Χίλιεμαρκ, ο Κουρμπέλης έπιασε κεφαλιά που πέρασε άουτ.

Στο 16', από καταπληκτική μπαλιά 40 μέτρων του Βιγιαφάνες στον Χατζηγιοβάνη, ο τελευταίος
άδειασε τον Επστάιν, πάτησε περιοχή και γύρισε στο πέναλτι όπου ο Δώνης σε ανυπεράσπιστη εστία στην ουσία, «έγραψε» το 1-0.

Στο 19', ο Παμλίδης ελίχθηκε στην «πράσινη» περιοχή, έπιασε σουτ που έδιωξε σε κόρνερ ο Βλαχοδήμος, ενώ στο 21' ο Βιγιαφάνες ελίχθηκε έξω από την περιοχή και με φαλτσαριστό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ο επόπτης ακύρωσε το γκολ θεωρώντας ότι ο εκτεθειμένος Δώνης επηρέαζε την φάση. Ένα λεπτό μετά, το μακρινό σουτ του Βιγιαφάνες μπλόκαρε ο Γιαννακόπουλος, ενώ στο 25', το σλάλομ του Βιγιαφάνες σταμάτησε από την προβολή σε κόρνερ του Ντε Γκράσι.

Το 2-0 ήρθε στο 33ο λεπτό, όταν ο Γιόχανσον, αφού έπαιξε το 1-2 με τον Δώνη, πλάσαρε σωστά τον Γιαννακόπουλο από το ύψος του πέναλτι. Στο 35', ο Γιαννακόπουλος έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Δώνη μέσα από την περιοχή, ενώ δύο λεπτά μετά Ινσούα και Δώνης δεν κατάφεραν να πλασάρουν σωστά, μετά από την εκτέλεση κόρνερ του Χίλιεμαρκ.

Στο 39', ο Ντιόγκο έκανε σκληρό φάουλ στον Τζανδάρη, αλλά ο διαιτητής δεν άφησε την φάση να εξελιχθεί καθώς οι «πράσινοι» έφευγαν στην κόντρα με πολύ καλές προϋποθέσεις. Στο 40' ο τερματοφύλακας της Κέρκυρας μπλόκαρε την συρτή σέντρα-σουτ του Χατζηγιοβάνη και στο 44' το σουτ του Επστάιν δεν ανησύχησε τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο.

Στο 48', σε φάση μέσα στην περιοχή ο Βιγιαφάνες βρέθηκε στο έδαφος με τον διαιτητή να δείχνει «παίζεται». Λίγα λεπτά μετά, στο 55', ο Χίλιεμαρκ έκανε το γύρισμα στον Χατζηγιοβάνη αλλά ο Σπίνουλας έβαλε την κόντρα για να καταλήξει η μπάλα κόρνερ. Στο 57' ο Στάικος πέρασε στην θέση του Τζανδάρη, ενώ στο 58', από τη  κούρσα του Λουντ και γύρισμα από την γραμμή του άουτ στην περιοχή ο Δώνης σούταρε άουτ.

Το τριφύλλι συνέχισε να πιέζει και στο 66' ο Χίλιεμαρκ έβγαλε ξεμαρκάριστο τον Χατζηγιοβάνη πλάγια στην περιοχή, αλλά η συρτή σέντρα του τελευταίου δεν βρήκε συμπαίχτη. Ο διαιτητής έκανε ξανά... αισθητή την παρουσία του στο 68', όταν αμυντικός της Κέρκυρας σταμάτησε με το χέρι το σουτ του Βιγιαφάνιες αλλά αυτός δεν έδειξε το σημείο του πέναλτι.. Στο 70', ο Λουντ πλάσαρε σωστά, αξιοποιώντας την μεταβίβαση του Βιγιαφάνες και περνώντας την μπάλα πάνω από τον Γιαννακόπουλο, «γράφοντας» έτσι το 3-0..

Ούτε αυτό το γκολ ωστόσο έκανε τους «πράσινους» να ρίξουν τον ρυθμό τους, αφού λίγα λεπτά μετά ο Βιγιαφάνιες έκανε το σουτ και στο «ριμπάουντ» από την απόκρουση του Γιαννακόπουλου ο Ινσούα σούταρε λίγο άουτ. Στο 77', ο Βιγιαφάνιες βρέθηκε στο έδαφος από μαρκάρισμα του Γκράσι αλλά ο Μπλάνας εκ νέου δεν έδειξε την βούλα του πέναλτι. Στο 80', ο Χατζηγιοβάνης έκανε την κούρσα από την δεξιά πλευρά και με συρτή σέντρα έβγαλε τον Δώνη σε τετ-α-τετ, με τον Σπίνουλα να διώχνει σε κόρνερ την τελευταία στιγμή. Στο ίδιο λεπτό ο Κουντουριώτης πέρασε στην θέση του Χατζηγιοβάνη, ενώ στο 82, ο Άλτμαν αντικατέστησε τον Δώνη.

Ο αγώνας έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο αφού ο Βιγιαφάνιες ταλαιπώρησε τους αμυντικούς έξω από την περιοχή, στριφογύρισε και με σέντρα έβγαλε σε τετ-α-τετ τον Άλτμαν, ο οποίος με κεφαλιά δεν δυσκολεύτηκε να διαμορφώσει το τελικό 4-0.

Παναθηναϊκός (Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Γιόχανσον, Ινσούα, Κουρμπέλης, Οικονόμου, Λουντ, Τζανδάρης (57' Στάικος), Βιγιαφάνιες, Χίλιεμαρκ, Χατζηγιοβάνης (80' Κουντουριώτης), Δώνης (82' Άλτμαν)