«Τρίποντη» καταιγίδα!

Δίχως να αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα, ο Παναθηναϊκός κέρδισε εύκολα με 70-88 τον Άρη και διατήρησε το αήττητο. Εξαιρετικός ο Καλάθης, μεγάλο παιχνίδι από τον Ζακ Όγκαστ, «ρεσιτάλ» τριπόντων το τριφύλλι!

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν «καυτοί» από τα 6.75μ., με τον Καλάθη να σκοράρει δύο φορές και τον Σίνγκλετον μια, φέροντας το σκορ στο 6-9. Ο Άρης διατηρήθηκε κοντά στο σκορ, παρά τους πόντους που πέτυχε το τριφύλλι με Καλάθη και Γκιστ. Το νέο τρίποντο του Σίνγκλετον έκανε το 12-16, ενώ με γκολ-φάουλ του Καλάθη και πόντους του Γκιστ η πρώτη περίοδος έκλεισε με τον Παναθηναϊκό στο +4.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το τριφύλλι ήταν καταιγιστικό και με 5 γρήγορους πόντους από Παππά (τρίποντο) και Λοτζέσκι (βολές) έφτασε στους 9 (17-26). Ο Άρης πλησίασε, όμως Βουγιούκας και Λεκαβίτσιους έφεραν ξανά την διαφορά στους 9. Οι γηπεδούχοι μείωσαν και πάλι στους 5 (27-32), για να ακολουθήσει ένα σερί με γκολ-φάουλ του Βουγιούκα, καλάθι του Καλάθη και τρεις πόντους από Λοτζέσι (βολή και καλάθι) για το 27-40. Καλάθης και Αντετοκούνμπο προσέφεραν μια πολύ εντυπωσιακή φάση με alley-oop κάρφωμα, ενώ τα τρίποντα των Σίνγκλετον και Ρίβερς διαμόρφωσαν το 32-48.

Ο Άρης έκανε μια προσπάθεια να επανέλθει στην έναρξη του δεύτερου μέρους, μειώνοντας στους 10, όμως τα δύο σερί τρίποντα του Ρίβερς (42-58) έβαλαν ουσιαστικά... τέλος στο ματς. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στους 12, όμως με νέα τρίποντα από Καλάθη και Ντένμον ο Παναθηναϊκός έφτασε στο +15.

Η τελευταία περίοδος ήταν... διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους Μήτογλου και Όγκαστ να αγωνίζονται και να σκοράρουν και τις άμυνες να πηγαίνουν... περίπατο στα τελευταία λεπτά. Το τριφύλλι ανέβασε την διαφορά πάνω από τους 20 (52-74) με τρίποντο του Παππά, ενώ η αμυντική χαλάρωση στο φινάλε επέτρεψε στους «κιτρινόμαυρους» να μειώσουν, με το τελικό 70-88 να αποτυπώνει πλήρως την εικόνα του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 32-48, 49-64, 70-88