Ρεβεγιόν με... την ψυχή στο στόμα!

Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε πάρα πολύ, αλλά στο φινάλε κατάφερε να πάρει την νίκη απέναντι σε έναν εξαιρετικό Κολοσσό (71-72). Επιστροφή στην δράση για Καλάθη, κορυφαίος ο Γκιστ, εξαιρετικός ο Λοτζέσκι.

Το τριφύλλι δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι, ξεκινώντας με αρκετά άστοχα σουτ και πετυχαίνοντας μόλις 2 καλάθια στα πρώτα τριάμιση λεπτά. Λεκαβίτσιους και Ρίβερς έκαναν το 2-4, με τον Σίνγκλετον να σκοράρει στην συνέχεια 6 διαδοχικούς πόντους (τρίποντο και 3 βολές) και να διαμορφώνει το 7-10. Ο Κολοσσός ισοφάρισε, όμως με ένα σερί 0-9 (καλάθι Λοτζέσκι, βολές Γκιστ, γκολ-φάουλ Γκιστ, καλάθι Καλάθη) οι «πράσινοι» έφτασαν στο 10-19, κλείνοντας τελικά το δεκάλεπτο στο +7.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με εντυπωσιακά καλάθια από Αντετοκούνμπο και Γκιστ, με ασίστ του Καλάθη, αλλά τους γηπεδούχους να σκοράρουν και να μειώνουν. Με πόντους από Αντετοκούνμπο, Λεκαβίτσιους και Λοτζέσκι η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά τους 10 (23-33), όμως μέχρι την λήξη του ημιχρόνου ο Κολοσσός «έτρεξε» ένα σερί 6-0 και μείωσε στους 4.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κολοσσός μπήκε πολύ δυνατά, και παρά το αρχικό καλάθι του Ρίβερς, πέτυχε 11 σερί πόντους και έφτασε στο 40-35. Λοτζέσκι και Καλάθης μείωσαν, όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φτάσουν στο +8 (47-39). Ο Παναθηναϊκός πάντως έβγαλε άμεση αντίδραση και με συνεχόμενους πόντους από Βουγιούκα, Σίνγκλετον, Λοτζέσκι και Ρίβερς επανήλθε και πέρασε μπροστά (50-51). Οι Ροδίτες πέρασαν και πάλι μπροστά (53-52), ο Λεκαβίτσιους «απάντησε» με 2/2 βολές, όμως με τρίποντο στην εκπνοή ο Κολοσσός έκλεισε την περίοδο στο +2.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και στο τελευταίο δεκάλεπτο, πετυχαίνοντας 5 γρήγορους πόντους και φτάνοντας στο 61-54. Ο Παναθηναϊκός μείωσε με βολές από Γκιστ και Ντένμον, ο Καλάθης έκανε το 63-59, όμως με τρίποντο η διαφορά πήγε ξανά στους 7. Το τριφύλλι αντέδρασε και με πόντους από Αντετοκούνμπο και Γκιστ μείωσε στους 3 (66-63). Με 1/2 βολές του Σίνγκλετον η διαφορά έπεσε στους 2, για να ισοφαρίσει ο Γκιστ και με τρίποντο του Ρίβερς να περάσουν μπροστά (66-69) οι «πράσινοι». Ο Σινγκλετον έκανε το 66-70, ο Γκιστ το 68-72, όμως ο Κολοσσός με τρίποντο μείωσε στον πόντο. Οι γηπεδούχοι έχασαν λέι-απ για το προσπέρασμα και ο Παναθηναϊκός «άλωσε» την Ρόδο με 71-72!

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 29-33, 56-54, 71-72

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Ρίβερς 9 (1), Ντένμον 2, Βουγιούκας 3, Λεκαβίτσιους 6, Σίνγκλετον 13 (1), Γκιστ 14, Λοτζέσκι 12 (2), Καλάθης 6, Αντετοκούνμπο 7 (1), Μήτογλου