Πράσινος... Άγιος Βασίλης!

Ο Παναθηναϊκός... ντύθηκε Άγιος Βασίλης και έκανε δώρο στην Βαλένθια την νίκη (67-63), «πετώντας» την μεγάλη ευκαιρία να ανέβει στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Μεγάλο ματς από Λοτζέσκι και Σίνγκλετον, αρνητικός ο Ρίβερς, τραυματίστηκε ο Παππάς.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε εξαιρετικά στο ματς, φτάνοντας γρήγορα στο 0-7 με ένα καλάθι του Σίνγκλετον και 5 πόντους του Λοτζέσκι. Ο Σίνγκλετον έκανε το 2-8 με μια εύστοχη βολή, ενώ ο «καυτός» Λοτζέσκι κράτησε το τριφύλλι μπροστά όταν η Βαλένθια πλησίασε (4-10, 10-12 και 12-14). Η περίοδος έκλεισε επίσης ιδανικά για τους «πράσινους», με εύστοχο τρίποντο του Κέι Σι Ρίβερς.

Ανάλογο ήταν το ξεκίνημα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το τριφύλλι να «τρέχει» ένα γρήγορο 0-6 με 4 πόντους του Βουγιούκα και 2 του Όγκαστ και να διατηρεί την διαφορά κοντά στους 10 με καλάθι του Ρίβερς (15-25) και τρίποντο του Ντένμον (19-28). Ακολούθησε ένα... μπλάκ-άουτ του Παναθηναϊκού, που έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να ισοφαρίσουν, για να δώσει ο Λεκαβίτσιους και πάλι το προβάδισμα στο τριφύλλι. Ο Ρίβερς έκανε το 29-32, όμως με τρίποντο η Βαλένθια έφερε το ματς στα ίσα.

Η Βαλένθια κατάφερε να περάσει μπροστά (34-32 και 36-33), όμως ο Παναθηναϊκός «έτρεξε» ένα εντυπωσιακό σερί και με τρίποντα από Σίνγκλετον (2) και Λοτζέσκι, καθώς επίσης και εύστοχες βολές από Γκιστ και Λεκαβίτσιους βρέθηκε στο +10 (36-46). Για ακόμη μια φορά όμως δεν κατάφερε να διατηρήσει την διαφορά, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να ισοφαρίσουν και η περίοδος να κλείσει με το σκορ στο 48-48.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ανέλαβε... δράση ο Μάρκους Ντένμον, που σκοράροντας συνεχόμενους πόντους κράτησε τον Παναθηναϊκό μπροστά (48-50, 53-55, 55-57), με την Βαλένθια όμως να ισοφαρίζει και στην συνέχεια να κάνει το 60-57. Ο Παππάς ισοφάρισε με τρίποντο, για να ακολουθήσει το 63-60 και ο τραυματισμός του Έλληνα γκαρντ, που οδηγήθηκε στον πάγκο δείχνοντας να πονάει αρκετά. Ο Λοτζέσκι ισοφάρισε με νέο τρίποντο (63-63), για να προηγηθούν ξανά οι γηπεδούχοι, 36.6" πριν από το τέλος. Ντένμον και Ρίβερς αστόχησαν και ο Παναθηναϊκός έχασε την ευκαιρία να πάρει μια πολύ σημαντική νίκη, που θα τον ανέβαζε στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Τα δεκάλεπτα: 12-17, 32-32, 48-48, 67-63

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 9 (2), Ρίβερς 7 (1), Παππάς 3 (1), Ντένμον 10 (2), Γκιστ 3, Βουγιούκας 8, Λεκαβίτσιους 4, Γκάμπριελ, Όγκαστ 2, Λοτζέσκι 17 (3), Αντετοκούνμπο