Παρωδία και διασυρμός

Σε ένα ματς παρωδία, που δεν θα έπρεπε να διεξαχθεί, ο Παναθηναϊκός διασύρθηκε από την Λαμία (4-1) και πλέον ψάχνει ένα... θαύμα για την πρόκριση. «Παγοδρόμιο» το γήπεδο, ακύρωσε γκολ και «έκλεισε» τα μάτια σε καθαρό πέναλτι ο Αρετόπουλος, Μολίνς ο σκόρερ.

Στο χιονισμένο τερέν της Λαμίας, ο Παναθηναϊκός μπήκε νωθρά στο παιχνίδι και είδε τους γηπεδούχους να ανοίγουν το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό, με κεφαλιά του Πίτι από σέντρα του Βασιλαντωνόπουλου. Το τριφύλλι πήρε τον έλεγχο του αγώνα, όμως σε αυτό το γήπεδο ήταν αδύνατο να δημιουργήσει φάσεις. Στο 11' ο Πίσπας βρήκε λίγο χώρο κι έκανε το σουτ, με τον Μελίσσα να διώχνει σε κόρνερ.

Στο 15' οι «πράσινοι» απείλησαν ξανά, με τον Βιγιαφάνιες να κάνει την σέντρα από δεξιά και τον Μελίσσα να μπλοκάρει την κεφαλιά του Αυλωνίτη. Στο 18' ο Βιγιαφάνιες εκτέλεσε απ'ευθείας ένα φάουλ, με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να αποκρούει και τον Τζανδάρη να σουτάρει στην συνέχεια πολύ άουτ. Η μεγαλύτερη ευκαιρία του Παναθηναϊκού ήρθε στο 38', όταν ο Λουντ στόπαρε την μπάλα με το στήθος αλλά σημάδεψε το δοκάρι της Λαμίας.

Το φινάλε του ημιχρόνου ήταν... εφιαλτικό για το τριφύλλι, αφού η Λαμία κατάφερε να πετύχει δύο γκολ στο τελευταίο πεντάλεπτο. Στο 42' ο Παντελιάδης «έγραψε» το 2-0 με σουτ, που κόντραρε πάνω στον Αυλωνίτη, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Πίτι διαμόρφωσε το 3-0 με προβολή, μετά από κεφαλιά-πάσα του Καραγιάννη.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, ο Μαρίνος Ουζουνίδης πέρασε στο παιχνίδι τους Δώνη και Μολίνς αντί των Αυλωνίτη και Πίσπα. Ο Κουρμπέλης γύρισε στο κέντρο της άμυνας, με τον Δώνη να παίρνει θέση στα χαφ και τον Μολίνς στην κορυφή της επίθεσης. Ο Παναθηναϊκός απείλησε μάλιστα στο 1ο λεπτό του δεύτερου ημιχρόνου, με τον Βιγιαφάνιες να κάνει το σουτ από δεξιά και τον Μελίσσα να αποκρούει.

Στο 47' ο Τσούκαλος σούταρε άουτ, ενώ στο 53' ο Μελίσσας μπλόκαρε το σουτ του Μολίνς. Ένα λεπτό μετά ο Κουρμπέλης σκόραρε με κεφαλιά από κανονική θέση, μετά από φάουλ του Βιγιαφάνιες, με τον επόπτη και τον Αρετόπουλο να ακυρώνουν το καθαρό γκολ. Με την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού ο Άλτμαν σούταρε με όμορφο τρόπο μέσα από την περιοχή, αλλά ο Μελίσσας έκανε μια ακόμη επέμβαση.

Το τριφύλλι συνέχισε να πιέζει και στο 69' ο Άλτμαν βρήκε μέσα στην περιοχή τον Δώνη, το σουτ του οποίου κόντραρε πάνω στον Μολίνς. Στο 70' ο Μουνιέ πέρασε στην θέση του Άλτμαν, ενώ στο 73' το σουτ του Μολίνς, μετά από κεφαλιά-πάσα του Δώνη, κόντραρε. Οι «πράσινοι» διαμαρτυρήθηκαν στο 74' για παράβαση πέναλτι του Όμο πάνω στον Δώνη, όμως ο Αρετόπουλος δεν υπέδειξε την παράβαση.

Στο 80' ο Πίτι έκανε ένα εντυπωσιακό σουτ, με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ, ενώ στο 82' ο Μολίνς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων με εκπληκτική λόμπα εκτός περιοχής, μειώνοντας σε 3-1. Η Λαμία έχασε ευκαιρία να «απαντήσει» στο 88', με τον Διούδη να μπλοκάρει το πλασέ του Πατσαρούχα. Ό,τι δεν κατάφερε αυτός, το έκανε στο 90' ο Μπλάζιτς με εξαιρετική ατομική ενέργεια και τελείωμα.

Ο Παναθηναϊκός έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία στις καθυστερήσεις, αρχικά με το πλασέ του Λουντ που απέκρουσε ο Μελίσσας και στην συνέχεια με το σουτ του Ινσούα που πέρασε λίγο άουτ. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα, με το τριφύλλι να γνωρίζει την ταπεινωτική ήττα και πλέον να ψάχνει το... 3-0 στην Λεωφόρο για να πάρει την πρόκριση!

Παναθηναϊκός (Ουζουνίδης): Διούδης, Ινσούα, Κολοβέτσιος, Αυλωνίτης (46' Δώνης), Κουλιμπαλί, Κουρμπέλης, Τζανδάρης, Λουντ, Βιγιαφιάνιες, Άλτμαν (70' Μουνιέ), Πίσπας (46' Μολίνς)