Όταν «ξύπνησε» ήταν αργά...

Ο Παναθηναϊκός πλήρωσε την κάκιστη τρίτη περίοδο και όταν «ξύπνησε» ήταν πλέον αργά, γνωρίζοντας την ήττα με 80-74 από την Ζαλγκίρις. Ξεχώρισε ο Παππάς στην τέταρτη περίοδο, στο 7-4 το ρεκόρ του Παναθηναϊκού.

Ο αγώνας άρχισε ωραία για το τριφύλλι που, παρά τα λάθη του Γκιστ, ανέβασε την διαφορά στους 4 (3-7). Οι γηπεδούχοι με ένα μικρό σερί έκαναν το 8-7 αλλά οι «πράσινοι» αντέδρασαν γρήγορα και με ένα δικό τους σερί έκαναν το 8-17. Ο Σίνγκλετον με ένα τρίποντο έκανε το 10-20, βάζοντας έτσι το τριφύλλι μπροστά με double-score για να κλείσει η πρώτη περίοδος.

Η δεύτερη περίοδος άρχισε με τον Παναθηναϊκό να κάνει το 10-22 αλλά σύντομα η Ζαλγκίρις έκανε ένα μεγάλο σερί και το σκορ έφτασε στο 17-22, αλλά ο Ρίβερς έσπασε την επιθετική αστοχία του Παναθηναϊκού με ένα τρίποντο (18-25). Η Ζαλγκίρις μείωσε μέχρι και τους 4 (21-25) αλλά το lay-up του Καλάθη και η τάπα του Σίνγκλετον σταμάτησαν το σερί τους. Ο Παναθηναϊκός «απάντησε» έμμεσα στο τρίποντο της Ζαλγκίρις με καλάθι και φάουλ του Όγκαστ. Στα τελευταία λεπτά και οι 2 ομάδες έχαναν συνεχόμενα επιθέσεις ώσπου η Ζαλγκίρις πήρε καλάθι και φάουλ. Η βολή χάθηκε αλλά η Ζαλγκίρις πήρε το ριμπάουντ και σκόραρε, παίρνοντας έτσι 4 πόντους και κάνοντας το
31-33, κλείνοντας έτσι το ημίχρονο.

Η τρίτη περίοδος άρχισε με 2 χαμένες επιθέσεις για το τριφύλλι και με την Ζαλγκίρις να περνάει μπροστά με 35-33. Από τότε το τριφύλλι πέρασε μπροστά στο σκορ μόνο μία φορά (37-39) και ύστερα μόνο «κυνηγούσε» μένοντας πίσω μέχρι και με 17! Το τριφύλλι ήταν τραγικό στην τρίτη περίοδο και επιθετικά έβρισκε λύσεις μόνο από τις βολές. Στα τελευταία λεπτά, «ξύπνησαν» οι «πράσινοι» βγάζοντας άμυνες και πετυχαίνοντας 5 σερί πόντους, τρίποντο Ρίβερς και βολές Παππά (59-47). Η Ζαλγκίρις στο τέλος «απάντησε» και με 5 δικούς της πόντους έγραψε το 62-47 για το τέλος της τρίτης περιόδου.

Η τελευταία περίοδος άρχισε με έναν «καυτό» Παππά να πετυχαίνει 3 τρίποντα και να κάνει το 66-56. Η Ζαλγκίρις δεν σταμάτησε να σκοράρει και με το λάθος του Παππά έκανε το 70-56. Ο Παναθηναϊκός έδειξε πως υπάρχει και αυτός στον αγώνα και με τα τρίποντα των Παππά και Ρίβερς μείωσε στους 6 (70-64)! Ο Παναθηναϊκός το πάλεψε, μείωσε μέχρι τους 5 (76-71) αλλά δεν κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ. Η Ζαλγκίρις επικράτησε τελικά με 80-74, κάνοντας το ρεκόρ του τριφυλλιού 7-4.

Τα δεκάλεπτα: 10-20, 31-33, 64-47, 80-74

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 15 (3), Ρίβερς 11 (3), Παππάς 16 (4), Ντένμον, Γκιστ 4, Βουγιούκας 2, Λεκαβίτσιους 2, Γκάμπριελ 2, Όγκαστ 3, Λοτζέσκι 7 (1), Καλάθης 10, Αντετοκούνμπο 2