Ολική σήψη!

Το «φάντασμα» του Παναθηναϊκού διασύρθηκε στην Τούμπα, γνωρίζοντας την ήττα με 4-0 από τον ΠΑΟΚ. Τραγική εμφάνιση για τους «πράσινους», αποβλήθηκε ο Ινσούα.

Το ματς ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς, με τον ΠΑΟΚ να κυριαρχεί από το ξεκίνημα και να καταφέρνει να ανοίξει το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό, με εκπληκτικό πλασέ του Πέλκα μακριά από την περιοχή. Μετά το γκολ οι «πράσινοι» προσπάθησαν να ανέβουν στο γήπεδο, όμως δυσκολεύοταν να φτάσουν με αξιώσεις στην περιοχή των γηπεδούχων. Ο Μάτος έδιωξε το σουτ του Λουντ στο 15', ενώ στο 35' ο Διούδης έκανε σημαντική απόκρουση σε σουτ του Μακ.

Φάσεις δεν υπήρχαν, με το τριφύλλι να γίνεται ξανά απειλητικό στο 40', όταν ο Βιγιαφάνιες εκτέλεσε απ'ευθείας ένα φάουλ, με τον Πασχαλάκη να μπλοκάρει εύκολα. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου μέρους, με τον ΠΑΟΚ να είναι καλύτερος και να προηγείται από νωρίς.

Ο Ουζουνίδης πέρασε με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου τον Χίλιεμαρκ αντί του Γιόχανσον, ενώ στο 49' ο Βιγιαφάνιες έκανε μια ωραία ενέργεια, όμως σούταρε άουτ. Δύο λεπτά μετά, στο 51', από λάθος της άμυνας του τριφυλλιού ο Πέλκας πήρε την μπάλα και με ωραία ενέργεια και πλασέ «έγραψε» το 2-0 και ουσιαστικά έβαλε... τέλος στο ματς.

Στο 67' ο Ινσουά έκανε χέρι σε σουτ του Μαουρίτσιο και αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ενώ ο Κουλούρης νίκησε τον Διούδη από τα 11 βήματα και διαμόρφωσε το 3-0. Οι γηπεδούχοι έφτασαν και σε τέταρτο γκολ, στο 77', με ωραίο σουτ του Πρίγιοβιτς. Στο 79' είχαμε και πάλι αριθμητική ισορροπία, αφού ο Μακ δέχτηκε απ'ευθείας κόκκινη για αψυχολόγητο σπρώξιμο στον Λούκας Βιγιαφάνιες.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με το τριφύλλι να γνωρίζει την ήττα με 4-0 και να «βυθίζεται» ακόμα περισσότερο στον βαθμολογικό πίνακα.

Παναθηναϊκός (Ουζουνίδης): Διούδης, Γιόχανσον (46' Χίλιεμαρκ), Μολέδο, Κουτρουμπής, Ινσούα, Κολοβέτσιος, Κουρμπέλης, Καμπέσας, Λουντ, Βιγιαφάνιες (85' Δώνης), Άλτμαν (69' Χουλτ)