Κακή εμφάνιση, «βαρύ» αποτέλεσμα

Χωρίς πάθος, με ελλείψεις και χωρίς ανάπτυξη παρουσιάστηκε ο Παναθηναϊκός, ενώ ο Πανιώνιος παίζοντας έξυπνα και με αντεπιθέσεις, «έκλεψε» τους 3 βαθμούς της νίκης.

Τα highlights από το μεγάλο «διπλό» του Πανιωνίου στην Λεωφόρο (vid)

Το παιχνίδι ξεκίνησε με πολύ κακό ρυθμό και τις δύο ομάδες να μην μπορούν να πλησιάσουν με αξιώσεις τις αντίπαλες εστίες. Η πρώτη... υποψία ευκαιρίας ήρθε στο 7ο λεπτό, αλλά ο Κότνικ βγήκε έγκαιρα και με το κεφάλι απομάκρυνε την μπαλιά προς τον Καμπέσας. Η επόμενη φάση ήταν αυτή του 21ου λεπτού, με τον τερματοφύλακα του Πανιωνίου να μπλοκάρει εύκολα του Μολίνς.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με την σειρά τους ένα λεπτό μετά, όταν ο Σπιριντόνοβιτς βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην «πράσινη» περιοχή αλλά σούταρε με το αριστερό λίγο άουτ. Στο 24' δοκίμασε το πόδι του και ο Σαββίδης, αλλά ο Διούδης ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε σε κόρνερ.

Στο δεύτερο μισό του πρώτου μέρους ο Παναθηναϊκός έδειξε να ανεβάζει την απόδοσή του και να πρεσάρει πολύ καλύτερα τον «Ιστορικό». Στο 30' ο Χατζηγιοβάνης έχασε καλή ευκαιρία, όταν είδε τον Βλάχο να του βάζει την κόντρα σε σουτ που επιχείρησε μετά από πάσα του Καμπέσας.

Με τη κατοχή να φτάνει στο 62-38 για τον Παναθηναϊκό, αλλά με τον Πανιώνιο να έχει ένα (1) φάουλ σε 30 λεπτά αγώνα, συνεχίστηκε ο καλός ρυθμός και ο Παναθηναϊκός στο 31 ζήτησε πέναλτι σε κράτημα του Γκιοτά στον Άλτμαν. Την πεντακάθαρη ανατροπή αγνόησε ο διαιτητής Τζήλος. Στο 33' σουτ του Λουντ, πάνω από την εστία του Κότνικ.

Τελευταία καλή στιγμή για το τριφύλλι από οργανωμένη προσπάθεια, το σουτ του Άλτμαν στο 41', μετά από κούρσα του Ισραηλινού. Στο τελευταίο λεπτό ο Παναθηναϊκός κέρδισε 2 κόρνερ με μόνο κέρδος μία κεφαλιά άουτ του Άλτμαν.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με το τριφύλλι να κάνει διπλή αλλαγή με τους Χίλιεμαρκ και Ρεις να περνούν εντός και τους Χατζηγιοβάννη και Σιλά να αποχωρούν. Ο Παναθηναϊκός ανέβασε την απόδοση του και στο 54' από κλέψιμο της μπάλας του Ρέις, ο Χίλιεμαρκ έβγαλε σε θέση βολής τον Μολίνς που μπερδεύτηκε με τον Άλτμαν και σπατάλησαν μοναδική ευκαιρία.

Στο επόμενο λεπτό νέα ευκαιρία σε συρτή σέντρα του Λουντ μέσα από την μεγάλη περιοχή και ασταθή απόκρουση του Κότνικ χωρίς να εκμεταλλευτεί  κάποιος «πράσινος» την φάση. Στο 60' σουτ του Άλτμαν καταλήγει σε κόρνερ από το οποίο το τριφύλλι έχει νέα ευκαιρία με σουτ του Κολοβέτσιου μέσα από την περιοχή που πέρασε λίγο άουτ από την εστία του Πανιωνίου.

Στο 63' συνδυασμός των Άλτμαν, Χίλιεμαρκ και Καμπέσας και σουτ του τελευταίου, στην αγκαλιά του Κότνικ. Στο 69' ο Εμμανουηλίδης πέρασε στην θέση του Καμπέσας, ενώ στο 73' από λάθος  σε κόντρα του Ρεις με τον Κολοβέτσιο, ο Ντουρμισάι βρέθηκε σε τετ -τετ με τον Διούδη και δεν αστόχησε, «γράφοντας» το 0-1.

Στο 76' σε εκτέλεση φάουλ του Χίλιερμαρκ, ο Άλτμαν έχασε την ευκαιρία του αγώνα με κεφαλιά που πέρασε ελάχιστα άουτ από το αριστερό δοκάρι του Κότνικ. Από αυτό το σημείο και έπειτα ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, ο Παναθηναϊκός δεν απείλησε και δεν απειλήθηκε και το 0-1 σημάδεψε την πρώτη ήττα εντός έδρας του Παναθηναϊκού για την φετινή σεζόν και πρώτη μετά από 23 αγώνες επί Μαρίνου Ουζουνίδη.

Παναθηναϊκός (Ουζουνίδης): Διούδης, Γιόχανσον, Κολοβέτσιος, Κουτρουμπής, Χουλτ, Χατζηγιοβάνης (46’ Χίλιεμαρκ), Σιλά (46' Ρέις), Λουντ, Καμπέσας (68' Εμμανουηλίδης), Άλτμαν, Μολίνς