Η προϊστορία με Λαμία στο Κύπελλο

Δύο προκρίσεις σε ισάριθμους αγώνες Κυπέλλου απέναντι στην Λαμία μετράει ο Παναθηναϊκός, με αμφότερες όμως να κρίνονται στην παράταση!

Η Λαμία έχει αποδειχτεί πολύ σκληρός αντίπαλος για τον Παναθηναϊκό στο Κύπελλο Ελλάδος, αφού έχει καταφέρει να στείλει και τις δύο μεταξύ τους αναμετρήσεις -αμφότερες για την φάση των «32»- στην παράταση. Την πρώτη φορά εκεί «κατέρρευσε», με τους «πράσινους» να κερδίζουν τελικά με 5-1, όμως την δεύτερη γνώρισε την ήττα με γκολ στην εκπνοή (120')!

Σε εκείνο το παιχνίδι μάλιστα, στις 6 Ιουνίου του 1968, ο Παναθηναϊκός είχε βρεθεί πίσω στο σκορ στο 89' και ισοφάρισε στις καθυστερήσεις με απ'ευθείας κόρνερ του Μίμη Δομάζου!

Στο άλλο παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες, στις 4 Απριλίου του 1965, ξανά η Λαμία βρέθηκε μπροστά, με το τριφύλλι να στέλνει το ματς στην παράταση -χάρη σε γκολ του Λουκανίδη στο 47'- και εκεί να το «καθαρίζει» με 5-1.