Έτοιμος για την Μακάμπι

Πολύ πιο δύσκολα από οτι δείχνει το τελικό σκορ (91-69) επικράτησε ο Παναθηναϊκός του Ρεθύμνου. Κορυφαίοι οι Παππάς (10π), Βουγιούκας (10π), Λοτζέσκι (14π), ενώ ο Ντένμον... πήρε μπροστά (14π) όταν είχαν κριθεί όλα στην 4η περίοδο. Αρκετός χρόνος συμμετοχής για Μήτογλου (20λ - 7π - 9 ριμπ) και Καλαϊτζάκη (10λ - 2π).

Νεο... look για τον Όγκαστ (pic)

Χωρίς συγκέντρωση και με κακές επιθετικές επιλογές ξεκίνησε το τριφύλλι τον αγώνα. Οι Ντενμον, Γκιστ, Λεκαβιτσιους, Αντετοκουμπο, Σινγκλετον που αποτέλεσαν τις αρχικές επιλογές είχαν αντικατασταθεί μέχρι την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, ενώ μέχρι και ο Καλαϊτζάκης «επιστρατεύτηκε» στο φινάλε της πρώτης περιόδου. Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ και η πρώτη περίοδος βρήκε το Ρέθυμνο να προηγείται με 17-18.

Ίδιο σκηνικό και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, καθώς το Ρέθυμνο παρέμενε σε απόσταση ενός σουτ (27-26) μέχρι και το 14'. Μόλις στο 15' το τριφύλλι πήρε διαφορά 5 πόντων (31-26) με καλάθι του Παππά. Με τους ΟγκαστΜήτογλου και Καλαϊτζάκη ταυτόχρονα στο παρκέ και «εκτελεστή» τον Λοτζέσκι (7π. σε εκείνο το διάστημα), το τριφύλλι έφτασε στο 39-29 στο 18', για να ακολουθήσει η «απάντηση» από το Ρέθυμνο (39-35) και το ημίχρονο να βρει τον Παναθηναϊκό μπροστά με σκορ 41-35, με 2 εύστοχες βολές του Λεκαβίτσιους.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους δεν άλλαξαν και πολλά, το Ρέθυμνο ακολοθούσε πάντα από κοντά (47-45) στο 26'. Κάπου εκεί, ο Παναθηναϊκός σοβαρεύτηκε, «έσφιξε» την άμυνα, βρήκε λύσεις με 2 συνεχόμενα τρίποντα απο Γκιστ και Λοτζέσκι, ένα καλάθι του Λεκαβίτσιους, ένα γκολ-φάουλ του Βουγιούκα και ένα λέι-απ του Παππά και πήρε διαφορά 15 πόντων (60-45) για πρώτη φορά στο 29'. Η τρίτη περίοδος έληξε με σκορ 62-45 για τους «πράσινους». με καλάθι του Λοτζέσκι.

Ο Παναθηναϊκός πάτησε το γκάζι στην 4η περίοδο και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην αξιόμαχη ομάδα του Ρεθύμνου. Με τον Ντένμον να πετυχαίνει 12π σε αυτή την περίοδο, το τριφύλλι σκόραρε άλλους 29 πόντους από τους 62 που είχε μέχρι τότε και η νίκη ήταν γεγονός.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 41-35, 62-45, 91-69

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Ντένμον 14 (2), Γκιστ 3 (1), Λεκαβίτσιους 12 (1), Αντετοκούνμπο 4, Σίνγκλετον 5 (1), Παππάς 10 (1), Μήτογλου , Βουγιούκας 10, Όγκαστ 8, Καλαϊτζάκης 2, Λοτζέσκι 14 (2), Ρίβερς 2