«Επαγγελματική» νίκη

Το τριφύλλι προβλημάτισε, έμεινε πίσω ακόμα και με διψήφια διαφορά, είδε τον Καλάθη να τραυματίζεται, όμως ακόμη κι έτσι κατάφερε να γυρίσει το ματς... τούμπα και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κέι Σι Ρίβερς να κερδίσει με 80-72 την Αρμάνι Μιλάνο!

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και εκμεταλλεύτηκε την δυναμική που του δίνει ο κόσμος, φτάνοντας σε ένα γρήγορο 8-2 με 5 πόντους του Λοτζέσκι, ένα alley-oop κάρφωμα του Γκιστ, από ασίστ του Καλάθη, και μια βολή του Αντετοκούνμπο. Η Αρμάνι ωστόσο ανέκαμψε και με δικό της σερί έφτασε στο 10-15. Το τριφύλλι μείωσε με τρίποντο του Σίνγκλετον, όμως η λήξη της περιόδου βρήκε τους Ιταλούς στο +9.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν μια... ραψωδία του Κέι Σι Ρίβερς, που με 5/6 τρίποντα έφερε τον Παναθηναϊκό ξανά στο ματς! Η περίοδος ξεκίνησε με 2 εύστοχες βολές του Παππά και 2 τρίποντα του Αμερικανού, για το 22-23. Οι φιλοξενούμενοι αύξησαν και πάλι την διαφορά, ο Παππάς μείωσε (24-27 με καλάθι και 27-37 με τρίποντο) αλλά το φινάλε άνηκε στους «πράσινους». Ο Γκάμπριελ μείωσε σε 29-39, ο Ρίβερς πέτυχε δύο σερί τρίποντα για το 35-39 και -μετά το καλάθι της Αρμάνι- ευστόχησε σε ακόμη ένα για το 38-41! Ο τελευταίος πόντος του ημιχρόνου ήρθε από βολή του Νίκου Παππά.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα και στο δεύτερο ημίχρονο και με σερί από Γκιστ (τρίποντο και καλάθι), Καλάθη (καλάθι) και Λοτζέσκι (τρίποντο και καλάθι) βρέθηκε στο 51-45. Η Αρμάνι ισοφάρισε, όμως Λοτζέσκι, Καλάθης και Σίνγκλετον (με τρίποντο) έφεραν τους «πράσινους» ξανά στο +6 (57-51). Στην συνέχεια ανέλαβε δράση ο Νικ Καλάθης, που με 5 προσωπικούς του πόντους έφτασε το τριφύλλι στους 64 πόντους.

Ο Ρίβερς μπήκε «καυτός» και στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπου με καλάθι και τρίποντο έστειλε το τριφύλλι στους 9 (69-60). Ο Γκάμπριελ με τρίποντο ανέβασε την διαφορά στους 10, ενώ ο Λοτζέσκι την έστειλε στους 13, δίνοντας πολύ μεγάλο πλεονέκτημα στους «πράσινους». Οι φιλοξενούμενοι έκαναν μια τελευταία προσπάθεια να επιστρέψουν στο ματς, όμως το εντυπωσιακό κάρφωμα του Κένι Γκάμπριελ και η βολή του Σίνγκλετον (80-70) έβαλαν ουσιαστικά... τέλος στην υπόθεση νίκης.

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 39-41, 64-57, 80-72

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 7 (2), Ρίβερς 20 (6), Παππάς 8 (1), Γκιστ 11 (1), Βουγιούκας 1 Λεκαβίτσιους 2, Γκάμπριελ 5 (1), Όγκαστ, Λοτζέσκι 14 (3), Καλάθης 9 (1), Αντετοκούνμπο 3