Και με Καλάθη και χωρίς Καλάθη...

Ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος από την Μακάμπι και κατάφερε να επικρατήσει εύκολα με 89-76, παρά την σημαντική απουσία του Νικ Καλάθη.

Ο αγώνας άρχισε πολύ ωραία για τον Παναθηναϊκό που ξεκίνησε εντυπωσιακά και από νωρίς πήρε  διαφορά που έφτασε έως και τους 6 πόντους. Στα επόμενα λεπτά η Μακάμπι άρχισε να μειώνει και κατάφερε να ισοφαρίσει (18-18). Η περίοδος τελείωσε με το τριφύλλι μπροστά με buzzer beater δίποντο του Παππά (25-21).

Στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τους «πράσινους» όμως να κρατούν σταθερά το προβάδισμα. Η διαφορά ανέβηκε μέχρι και τους 10 πόντους. Η Μακάμπι ανέβασε ρυθμούς και κατάφερε να μειώσει μέχρι και στον πόντο (39-38), όμως ο Παναθηναϊκός απάντησε με τρίποντο του Ρίβερς και έκανε το 42-38. Η διαφορά «ροκανίστηκε» από τους φιλοξενούμενους, μέχρι να έρθει το σερί του Παναθηναϊκού (7-1), με καλάθια των Γκιστ, Λεκαβίτσιους και το τρίποντο του Ρίβερς για να ανεβάσει την διαφορά στους 6 για την λήξη του ημιχρόνου (49-43).

Η τρίτη περίοδος άρχισε πολύ άστοχα και για τις 2 ομάδες καθώς έμειναν χωρίς σκορ για δύο λεπτά, μέχρι να έρθει το δίποντο του Ρίβερς να κάνει το 51-43. Με τις βολές του Σίνγκλετον το τριφύλλι ανέβασε την διαφορά στους 10 (53-43). Οι δύο ομάδες σκόραραν συνεχόμενα κρατόντας την διαφορά σταθερά στους 10. Η Μακάμπι 3 λεπτά πριν το τέλος μείωσε στους 7 (60-53), όμως το τριφύλλι απάντησε με ένα σερί 5-0, των Ρίβερς, Παππά και Γκιστ κάνοντας το 65-53. Η περίοδος τελείωσε με τους «πράσινους» μπροστά για 11 πόντους μετά από lay-up του Παππά (67-56).

Το τελευταίο δεκάλεπτο άρχισε με ένα σερί 5-0 του Παναθηναϊκού, με 2 βολές του Παππά και ένα τρίποντο του Σίνγκλετον (72-56). Η Μακάμπι απάντησε με ένα δικό της 4-0 που «έσπασε» ο Παππάς με lay-up (74-60), ενώ με νέο σερί 0-7 έκανε το 74-67, αναγκάζοντας τον Πασκουάλ να καλέσει τάιμ άουτ.

Οι «πράσινοι» βρήκαν άμεσα λύσεις και με τις βολές του Σίνγκλετον και το τρίποντο του Ντένμον έκαναν το 79-67. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να είναι εύστοχος και με 2 τρίποντα των Ντένμον και Γκάμπριελ ανέβασε το σκορ στο 85-71. Η Μακάμπι έκανε την ύστατη προσοάθεια, μείωσε σε 86-76, αλλά η μία βολή του Γκιστ και το lay-up του Παππά διαμόρφωσαν  το τελικό 89-76.

Κορυφαίοι οι Σίνγκλετον (14 πόντους και 10 ριμπάουντ) και Γκιστ (15 πόντοι και 10 ριμπάουντ), ενώ χρόνο συμμετοχής, έστω και...22 δεύτερα πήρε ο νεαρός Καλαϊτζάκης.

Τα δεκαλεπτά: 25-21, 49-43, 67-56, 89-76

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 14 (1), Ρίβερς 15 (3), Παππάς 14, Ντένμον 9 (2), Γκιστ 15, Βουγιουκας 2, Λεκαβιτσιους 13 (3), Γκάμπριελ 3 (1), Λοτζέσκι 3 (1), Αντετοκούμπο 1, Καλαϊτζάκης