Δεν αρκούσε η προσπάθεια

Ο Παναθηναϊκός έκανε και στα 3 σετ την αντεπίθεσή του όταν ήταν αργά, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα με 0-3 από τον Εθνικό. Συγκλονιστικός για μια ακόμη φορά ο κόσμος!

Στο πρώτο σετ ο Εθνικός ήταν καλύτερος, παίρνοντας από την αρχή το προβάδισμα και φτάνοντας μέχρι το 15-20. Ο Παναθηναϊκός έκανε μια προσπάθεια να επανέλθει και το κατάφερε, μειώνοντας σε 20-21. Οι φιλοξενούμενοι όμως έφτασαν στο 21-24 και παρά τον πόντο του Μπέλου κατέκτησαν τελικά το σετ με 22-25.

Ανάλογη έμοιαζε να είναι η εικόνα και στο δεύτερο σετ, με τον Εθνικό να πηγαίνει μπροστά με 3-8 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ και 8-16 στο δεύτερο. Το τριφύλλι ωστόσο επέστρεψε και με τους Μπέλο και Σιλμπερνέιτζελ να κάνουν τα... πάντα, ισοφάρισε σε 18-18, ενώ με τον Μπολζάνι προηγήθηκε με 21-20. Το σετ οδηγήθηκε τελικά στην παράταση, με τον Εθνικό να σπαταλά συνεχόμενα σετ μπολ αλλά τελικά να το κατακτά με 29-31, κάνοντας το 0-2.

Ακριβώς ίδια ήταν η εξέλιξη και στο τρίτο σετ. Ο Εθνικός προηγήθηκε με 11-16 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, ενώ έφτασε μέχρι και το 18-23. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε ξανά, μείωσε σε 23-24, όμως οι φιλοξενούμενοι πήραν τον πόντο που χρειάζονταν και έφτασαν στην νίκη με 0-3 σετ.

Τα σετ: 22-25, 29-31, 23-25