Δεν άξιζε κάτι περισσότερο

Το τριφύλλι δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης απέναντι στον Ηρακλή Κηφισιάς, καταφέρνοντας να πάρει απλώς τον βαθμό, μετά την ήττα με 2-3 σετ. Καλή εμφάνιση από Σιλμπερνέιτζελ, Πανταλέων και Ανδρεόπουλο, «μοιραίος» ο Μπέλος.

Ο Παναθηναϊκός δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι και έμεινε από την αρχή πίσω στο πρώτο σετ, το οποίο τελικά έχασε με 25-15. Η εικόνα στο δεύτερο σετ ήταν αντιστρόφως ανάλογη, με τους «πράσινους» να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και -με την βοήθεια του κόσμου- να κάνουν το 25-17, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Το τρίτο σετ θύμισε ξανά το πρώτο, με το τριφύλλι να μένει πολύ πίσω και να μην διεκδικεί τίποτα και τους φιλοξενούμενους να το κατακτούν με 16-25. Το ματς ωστόσο οδηγήθηκε με δραματικό τρόπο στο τάι μπρέικ, αφού στο τέταρτο σετ οι «πράσινοι» έκαναν την ανατροπή και από το 17-21 έφτασαν στο 25-22, με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Ανδρεόπουλο και Πανταλέων!

Στο τάι μπρέικ ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα, κάνοντας το 3-1, όμως στην συνέχεια ο Ηρακλής Χαλκίδας βελτιώθηκε, πέρασε μπροστά και έφτασε τελικά στην νίκη με 11-15, με το τριφύλλι να παίρνει έναν βαθμό.

Τα σετ: 15-25, 25-17, 16-25, 25-22, 11-15