«Έχυσε» την καρδάρα με το γάλα!

Ο κορυφαίος, εκτός έδρας, Παναθηναϊκός της φετινής σεζόν κυριάρχησε απέναντι στην Ξάνθη, αλλά μια αδράνεια στην άμυνα ήταν αρκετή για να του στερήσει το πρώτο του «διπλό». Σκόρερ ο Άλτμαν, μοιραίος ο Χίλιεμαρκ που έχασε τα... άχαστα στο φινάλε!

Για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα, ο Παναθηναϊκός μπήκε σε εκτός έδρας παιχνίδι δυνατά, με διάθεση να πιέσει και να επιβάλλει τον ρυθμό του. Παρά τις πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα, οι «πράσινοι» ξεκίνησαν εξαιρετικά και είχαν μάλιστα μεγάλη ευκαιρία στο 1ο λεπτό, με το σουτ του Πίσπα να κοντράρει και να καταλήγει στον Ζίβκοβιτς. Ένα λεπτό μετά, βγήκε νέα μπαλιά για τον νεαρό επιθετικό αλλά πρόλαβε να «τσιμπήσει» την μπάλα τελευταία στιγμή ο αμυντικός της Ξάνθης.

Η πρώτη -και μοναδική- ευκαιρία των γηπεδούχων στο πρώτο μέρος ήρθε στο 4ο λεπτό, όταν ο Λουσέρο έκανε το σουτ και ο Βλαχοδήμος έπεσε στην γωνία του και έδιωξε σε κόρνερ. Από εκεί και μετά το ματς ήταν ένας... επιθετικός μονόλογος του Παναθηναϊκού, που έχασε πάρα πολλές ευκαιρίες. Στο 13' ο Άλτμαν έκανε υπέροχη σέντρα, αλλά ο Πίσπας έκανε αδύναμη κεφαλιά και έδωσε την ευκαιρία στον Ζίβκοβιτς να μπλοκάρει. Στο 17' το σουτ του νεαρού επιθετικού, μετά από γύρισμα του Κουλιμπαλί, κόντραρε και απομακρύνθηκε.

Το γκολ ήρθε τελικά στο 18', όταν οι αμυνικοί της Ξάνθης δεν κατάφεραν να απομακρύνουν την μπάλα μετά από κόρνερ και ο Άλτμαν με εξαιρετικό σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής την έστειλε στα δίχτυα, για το 0-1. Το τριφύλλι συνέχισε να πιέζει και στο 20' έχασε νέα ευκαιρία, με τον Ζίβκοβιτς να μπλοκάρει την κεφαλιά του Αυλωνίτη. Ένα λεπτό μετά, ο Βιγιαφάνιες έβγαλε με εκπληκτική κάθετη σε τετ-α-τετ τον Άλτμαν, όμως ο τερματοφύλακας της Ξάνθης τον νίκησε, διώχνοντας σε κόρνερ.

Ο Πίσπας, που ήταν αρκετά δραστήριος, μπήκε στην περιοχή και σούταρε στο 24', με τον Ζίβκοβιτς να είναι και πάλι σε ετοιμότητα. Στο 29' δοκίμασε το πόδι του και ο Τζανδάρης, με την μπάλα να κοντράρει και να περνάει κόρνερ. Στα υπόλοιπα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου ο ρυθμός έπεσε, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να δημιουργήσουν ευκαιρίες.

Πολλά εύσημα αξίζουν και στον Μαρίνο Ουζουνίδη, που «διάβασε» εξαιρετικά το παιχνίδι. Παρ'ότι ο Άλτμαν ξεκίνησε ως επιτελικός, με τον Πίσπα κορυφή και τον Βιγιαφάνιες δεξιά, στην πορεία άλλαξε το σχήμα με ευεργετικά αποτελέσματα. Μετατόπισε τον Βιγιαφάνιες ως «δεκάρι», έφερε τον Πίσπα πλάγια και τον Άλτμαν στην κορυφή, με τους «πράσινους» να ανεβάζουν ακόμα περισσότερο την απόδοσή τους.

Το δεύτερο μέρος ήταν πιο ισορροπημένο, με τον Παναθηναϊκό να ψάχνει το δεύτερο γκολ και την Ξάνθη να «κυνηγά» την ισοφάριση. Στο 49' ο επόπτης σταμάτησε σωστά, ως οφσάιντ, τον Άλτμαν που βγήκε σε τετ-α-τετ, ενώ στο 50' ο Γιέντρισεκ σούταρε από αριστερά, με τον Βλαχοδήμο να μπλοκάρει. Στο 55' ήταν ξανά η σειρά του Παναθηναϊκού να απειλήσει, με το σουτ του Άλτμαν που πέρασε άουτ.

Οι γηπεδούχοι απώλεσαν μια πολύ καλή στιγμή στο 60', με τον Μεχία να κάνει το γύρισμα και τον Λουσέρο να σουτάρει ψηλά. Το τριφύλλι προσπάθησε στα επόμενα λεπτά να δημιουργήσει φάσεις από αριστερά, όμως τα γυρίσματα του Χουλτ, τόσο στο 66' όσο και στο 69' απομακρύνθηκαν σε κόρνερ. Στο 77' ο Ουζουνίδης πέρασε τον Δώνη αντί του Πίσπα, για να κρατήσει το αποτέλεσμα, το οποίο όμως... χάθηκε στο επόμενο λεπτό!

Στο 78' ο Φασίδης έκανε την σέντρα από δεξιά και ο Γιέντρισεκ πήρε την κεφαλιά στην «καρδιά» της περιοχής και κέρδισε τον Βλαχοδήμο για το 1-1. Ο Ουζουνίδης προχώρησε και στην δεύτερη αλλαγή του, με τον Χίλιεμαρκ να αντικαθιστά τον Ρόμπιν Λουντ στο 81', ενώ στο 82' ο Κουρμπέλης σούταρε με το αριστερό, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Ο Παναθηναϊκός έχασε τεράστια ευκαιρία να πάρει στο ματς στο 90', όταν ο Δώνης έκανε το γύρισμα στον Όσκαρ Χίλιεμαρκ, που αστόχησε... εξ'επαφής! Μετά από αυτή την φάση ο Ουζουνίδης ολοκλήρωσε τις αλλαγές του, περνώντας τον νεαρό Κουντουριώτη στην θέση του Όμρι Άλτμαν. Ο μικρός μάλιστα έβγαλε στο 90+4' σε τετ-α-τετ τον Χίλιεμαρκ, ο οποίος αντί να πλασάρει προσπάθησε να περάσει τον Ζίβκοβιτς, σπαταλώντας δεύτερη μοναδική ευκαιρία στις καθυστερήσεις!

Παναθηναϊκός (Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί, Αυλωνίτης, Κολοβέτσιος, Χουλτ, Κουρμπέλης, Τζανδάρης, Λουντ (81' Χίλιεμαρκ), Βιγιαφάνιες, Άλτμαν (90' Κουντουριώτης), Πίσπας (77' Δώνης)