Άνετα και με... πλουραλισμό!

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε εύκολα με 87-56 των Τρικάλων, με τον Ζακ Όγκαστ να ξεχωρίζει, τον Ντίνο Μήτογλου να προσφέρει σημαντικές βοήθειες και τον νεαρό Καλαϊτζάκη να σκοράρει. Πολύ καλός και ο Λεκαβίτσιους, σκόραραν και οι 12 του τριφυλλιού!

Το τριφύλλι μπήκε νωθρά στο ματς, με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να «ξεφύγει» στο σκορ από τα μαχητικά Τρίκαλα, που από την αρχή βρίσκονταν σε απόσταση... αναπνοής. Το αρχικό 0-3 έγινε 6-3 με 5 πόντους Λεκαβίτσιους και μια βολή του Όγκαστ, ενώ Αντετοκούνμπο και Ντένμον έφεραν τον δείκτη του σκορ στο 11-5. Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στο καλάθι, για να έρθει ένα σερί 6-2 με 4 πόντους του Μήτογλου, 1 του Παππά και 1 του Βουγιούκα και να κάνουν το 17-11. Η λήξη της περιόδου πάντως βρήκε το σκορ στο 18-14.

Τα Τρίκαλα ισοφάρισαν άμεσα, όμως το τρίποντο του Παππά και τα καλάθια των Βουγιούκα και Μήτογλου έφεραν τους «πράσινους» στο +4 (25-21). Ακολούθησε ένα μικρό «ξέσπασμα», με 2 βολές του Μήτογλου, καλάθια από Παππά και Καλάθη, τρίποντο του Ρίβερς και βολές του Παππά, που έφεραν για πρώτη φορά το τριφύλλι στο +12, με τους φιλοξενούμενους όμως να μην... πτοούνται. Έτσι, παρά τα δύο καλάθια του Ρίβερς, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την διαφορά στους 7 πόντους.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ένας... μονόλογος του Παναθηναϊκού, που μπήκε αποφασισμένος να τελειώσει το ματς. Βουγιούκας και Λοτζέσκι έστειλαν το τριφύλλι στο +10, ο «Λότζο» τον κράτησε στους 9 όταν πήγαν να μειώσουν τα Τρίκαλα και ακολούθησε ένα σερί 14-0 με πόντους από Ντένμον (τρίποντο), Λοτζέσκι (γκολ-φάουλ), Βουγιούκα (καλάθι), Σίνγκλετον (βολή) και Λεκαβίτσιους (τρίποντο και βολές) που έφεραν το σκορ στο 59-38. Η τρίτη περίοδος μάλιστα ολοκληρώθηκε με 2 εύστοχες βολές του Λεκαβίτσιους, ενώ είχε προηγηθεί εντυπωσιακό alley-oop κάρφωμα του Όγκαστ, από ασίστ του Ντένμον!

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν... διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Όγκαστ να είναι εντυπωσιακός και να πετυχαίνει συνεχόμενους πόντους, τον Μήτογλου να σκοράρει από τα 6.75μ., τον Καλαϊτζάκη να περνάει στο παρκέ και να σκοράρει, τον Αντετοκούνμπο να προσφέρει θέαμα και την διαφορά να ξεπερνάει τους 30 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 40-33, 64-42, 87-56

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Ντένμον 6 (2), Λεκαβίτσιους 12 (2), Όγκαστ 14, Αντετοκούνμπο 6, Σίνγκλετον 1, Ρίβερς 7 (1), Παππάς 11 (2), Βουγιούκας 7, Καλαϊτζάκης 2, Λοτζέσκι 8, Μήτογλου 11 (1), Καλάθης 2