ΤΟΝ ΚΑΡΦΩΣΕ ΞΑΝΑ!

Με τον Λεκαβίτσιους να κάνει ηγετική εμφάνιση, τον Γκιστ να κυριαρχεί στους αιθέρες και τον Πασκουάλ να κάνει το πιο σωστό κοουτσάρισμα της σεζόν, ο Παναθηναϊκός κέρδισε εύκολα τον Ολυμπιακό με 62-70 και πήρε το πρώτο του φετινό «διπλό» στην Euroleague!

Ο Παναθηναϊκός μπήκε ιδανικά στο παιχνίδι, έχοντας εκπληκτική ευστοχία και έναν «καυτό» Λοτζέσκι. Με 4 πόντους του «Λότζο», 4 του Καλάθη και ένα τρίποντο του Γκιστ οι «πράσινοι» έφτασαν στο 2-11, διατηρώντας την διαφορά με καλάθι του Λοτζέσκι. Το τριφύλλι έχασε όμως τρία εύκολα καλάθια, με Αντετοκούνμπο, Καλάθη και Βουγιούκα, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να επιστρέψει και να μειώσει στον πόντο (12-13). Ο Ρίβερς με μακρινό τρίποντο έφερε την διαφορά στους 4, όμως ο Ολυμπιακός έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ.

Οι «πράσινοι» μπήκαν εξαιρετικά και στην δεύτερη περίοδο, «τρέχοντας» ένα σερί 0-9 με καλάθια από Παππά, Ρίβερς και Λεκαβίτσιους αλλά και γκολ-φάουλ του Λιθουανού. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στους 3 (22-25), με τον Ρίβερς να σκοράρει και να κάνει το 25-30. Τα τρίποντα των Γκιστ και Σίνγκλετον διατήρησαν το τριφύλλι στο +6, ενώ το κάρφωμα του Γκιστ στην εκπνοή του ημιχρόνου έβαλαν τους «πράσινους» μπροστά για 5 πόντους.

Το τρίποντο του Γκιστ ανέβασε την διαφορά στους 8, με τον Ολυμπιακό να επανέρχεται, να μειώνει σε 35-38 και 38-40. Ο Σίνγκλετον ανέβασε την διαφορά στους 5, όμως οι γηπεδούχοι επανήλθαν και κατάφεραν να προηγηθούν με 37-44. Η περίοδος ωστόσο έκλεισε ιδανικά για το τριφύλλι, με το εντυπωσιακό φόλοου του Γκάμπριελ και το μακρινό τρίποντο του Ρίβερς να φέρνουν τους «πράσινους» μπροστά για ένα καλάθι!

Ο Ρίβερς έκανε το 47-51, ο Ολυμπιακός απάντησε όμως με τρίποντο του Γκάμπριελ και καλάθι του Λεκαβίτσιους η διαφορά πήγε στους 7 (49-56). Ο Βουγιούκας ευστόχησε σε 2 βολές, ενώ ακολούθησε ένα σερί 0-8 με εντυπωσιακά τρίποντα από Λοτζέσκι και Λεκαβίτσιους, αλλά και ένα καλάθι του Λιθουανού, που έφερε το σκορ στο 54-66. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στους 8, όμως ένα «ζογκλερικό» καλάθι του Λεκαβίτσιους έφερε την διαφορά στους 10 και ουσιαστικά «τελείωσε» το ματς. Οι βολές του Γκιστ έβαλαν τον «επίλογο», με τους «πράσινους» να παίρνουν τελικά την νίκη με 62-70.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 30-35, 47-49, 62-70

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 5 (1), Ρίβερς 12 (2), Παππάς 2, Γκιστ 15 (3), Βουγιούκας 2, Λεκαβίτσιους 14 (1), Γκάμπριελ 5 (1), Λοτζέσκι 9 (1), Καλάθης 6, Αντετοκούνμπο