Ντροπιαστικός αποκλεισμός!

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 73-69 και έμεινε εκτός τελικού Κυπέλλου, χάνοντας την ευκαιρία να συνεχίσει το σερί κατακτήσεων και γνωρίζοντας την πιο ντροπιαστική ήττα της σεζόν!

Ο Παναθηναϊκός φάνηκε να μπαίνει καλύτερα στο παρκέ, με τον Λοτζέσκι να είναι «ζεστός» και να σκοράρει συνεχόμενους πόντους. Το τριφύλλι λοιπόν, με δύο καλάθια του «Λότζο» και 3 πόντους του Βουγιούκα προηγήθηκε με 2-7, όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν άμεσα. Ο Λοτζέσκι έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους «πράσινους» (7-9 και 9-11), ενώ το τρίποντο του Σίνγκλετον και οι βολές του Παππά διατήρησαν τον Παναθηναϊκό στο +3, με την περίοδο να βρίσκει τους «πράσινους» οριακά μπροστά.

Ισορροπημένη ήταν η κατάσταση και στην δεύτερη περίοδο, με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 19-20 με τον Παππά, αλλά στην συνέχεια να «κυνηγάει» στο σκορ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 3 και 4 πόντους, με το τριφύλλι να διατηρείται κοντά κυρίως με βολές (1/2 Βουγιούκας, 1/2 Καλάθης, 2/2 Γκιστ), και τελικά να πλησιάζει στο καλάθι με καλάθια από Γκιστ και Βουγιούκα. Το ημίχρονο πάντως έκλεισε με την ΑΕΚ στο +4.

Με τον Ντένμον να μπαίνει στην... εξίσωση και να σκοράρει πέντε πόντους, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος του σκορ και να προηγηθεί στο τρίτο δεκάλεπτο. Καλάθης και Σίνγκλετον έφεραν το τριφύλλι στο -2, ενώ ο Ρίβερς έβαλε τους «πράσινους» μπροστά και μαζί με τον Ντένμον τους έφεραν στο +5 (38-43). Οι γηπεδούχοι μείωσαν στον πόντο, ενώ μια εύστοχη βολή του Καλάθη διαμόρφωσε το 42-44.

Με συνεχόμενους πόντους από τον Παππά ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 3 πόντους, ενώ με Λοτζέσκι και Γκιστ η διαφορά έφτασε στους 4 (50-54). Η ΑΕΚ επέστρεψε, μετά από αντιαθλητικό φάουλ που χρεώθηκε ο Νίκος Παππάς, και οι δύο ομάδες πήγαιναν... χέρι-χέρι μέχρι το τρίποντο του Καλάθη για το 59-62. Οι γηπεδούχοι επανήλθαν και με σερί 7-0 προηγήθηκαν με 4, με τον χρόνο πλέον να λιγοστεύει. Η αστοχία του τριφυλλιού στις βολές (1/2 Καλάθης, 2/3 Ρίβερς, 1/2 Παππάς) δεν του επέτρεψαν να διεκδικήσει την νίκη, παρά το τρίποντο του Ρίβερς που μείωσε στον πόντο (69-68). Αξίζει να σημειωθεί πως με το σκορ στο 71-69, ο Παναθηναϊκός έκανε το κλέψιμο αλλά οι διαιτητές έδειξαν πως ο Ρίβερς -που σκόραρε- πάτησε γραμμή, σε μια φάση που ποτέ δεν είδαμε ριπλέι.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 32-28,  42-44, 73-69