Μόνος στην κορυφή!

Ο Παναθηναϊκός νίκησε εύκολα τον Πανιώνιο και παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, ως η μόνη αήττητη ομάδα.

Ο Παναθηναϊκός ξεκούρασε τον Σίνγκλετον, αφήνοντας τον εκτός 12αδας . Στην αρχή του αγώνα οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο (8-8) μέχρι να πάρει μπροστά ο Παναθηναϊκός και να πάει την διαφορά στους 15 (14-29), με 3 πόντους του Λοτζέσκι, 10 του Ντένμον, 3 του Καλάθη και 5 του Όγκαστ, κλείνοντας έτσι την πρώτη περίοδο με double score.

Η δεύτερη περίοδος άρχισε όπως και η πρώτη, με τις ομάδες να σκοράρουν και οι δύο αλλά το τριφύλλι είχε μία διαφορά 15 πόντων. Με τους Βουγιούκα (4π.), Ντένμον (1π.), Λεκαβίτσιους (2π.) και Μήτογλου (2π.), ο Παναθηναϊκός έκανε το 21-38. Ένα σερί (7-0) του Πανιώνιου έκανε το σκορ 28-38, ενώ τελικά το ημίχρονο έκλεισε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 12 πόντους (40-52).

Η τρίτη περίοδος άρχισε με πολλά λάθη για το τριφύλλι, που έβαλε το πρώτο καλάθι της περιόδου με τρίποντο του Καλάθη, κάνοντας το 40-55. Ο Αντεντοκούμπο μας προσέφερε την φάση του αγώνα κάνοντας μία πολύ εντυπωσιακή τάπα. Με τους Ντένμον, Καλάθη, Ρίβερς, Αντεντοκούμπο να βρίσκουν στόχο είτε με καρφώματα είτε με τρίποντα, η τρίτη περίοδος τελείωσε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 52-74 μετά από 2/2 βολές του Λεκαβίτσιους.

Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστική καθώς η διαφορά του σκορ παρέμεινε σταθερή. Ευκαιρίες πήραν οι Μήτογλου και Καλαιτζάκης κάνοντας το φινάλε του αγώνα «ελληνικό», καθώς 9/10 παίκτες του τελευταίου τριλέπτου ήταν Έλληνες ενώ στο τελευταίο δίλεπτο και οι 10 παίχτες που αγωνίζονταν ήταν Έλληνες! Ο Καλαϊτζάκης «έσπασε» το ρόδι, καθώς πέτυχε 1/2 βολές και έκανε το 64-87, ενώ το τελικό 64-89 γράφτηκε με το πέμπτο κάρφωμα του Θανάση Αντεντοκούμπο.

Αυτό ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα, που βρήκε τον Παναθηναϊκό να επικρατεί άνετα και να είναι μόνος πρώτος στην κορυφή.

Τα δεκάλεπτα: 14-32, 26-20, 12-22, 14-15

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ):  Ντένμον 21 (4), Γκιστ 2, Όγκαστ 9, Λοτζέσκι 7 (1), Καλάθης 13 (3), Ρίβερς 3 (1), Παππάς 20 (1), Βουγιούκας 4, Καλαϊτζάκης 1, Λεκαβίτσιους 4, Αντεντοκούμπο 11, Μήτογλου 4