«Υγιεινός» περίπατος στην Λάρισα

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε εύκολα με 52-89 τον Φάρο Λάρισας, σε ένα παιχνίδι που πήρε σκορ από όλους τους παίκτες του, και πλέον στρέφει την προσοχή του στις επερχόμενες αναμετρήσεις με ΤΣΣΚΑ και Φενερμπαχτσέ.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν κακό, με τον Παναθηναϊκό να διατηρεί από το ξεκίνημα το προβάδισμα αλλά να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Ο Λοτζέσκι πέτυχε με τρίποντο τους πρώτους πόντους του αγώνα, ενώ Ντένμον και Όγκαστ ανέβασαν την διαφορά στους 4 πόντους (3-7). Με Παππά και καταπληκτικό καλάθι του Λεκαβίτσιους το τριφύλλι έφτασε στο +5 (8-13), όμως ο Φάρος πλησίασε και έκλεισε την περίοδο στο καλάθι.

Αντιστρόφως ανάλογη ήταν η εικόνα της δεύτερης περιόδου, με το τριφύλλι να κυριαρχεί κατά κράτος και να «καθαρίζει» το ματς. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν δύο φορές (13-13 και 15-15), όμως ένα σερί 9 πόντων του Παναθηναϊκού, με Αντετοκούνμπο, Παππά (βολές και τρίποντο) και Γκιστ έφεραν το τριφύλλι στο +9. Ο Φάρος δεν μπορούσε να αντιδράσει, και ο Παππάς με 5 νέους πόντους και ο Αντετοκούνμπο με εντυπωσιακό κάρφωμα έφεραν τους «πράσινους» στο +11 (20-31). Ο Παναθηναϊκός προσέφερε και θέαμα, με τον Γκιστ να καρφώνει εντυπωσιακά από alley-oop πάσα του Καλάθη, ενώ τα δύο τρίποντα του Ντένμον έβαλαν ιδανικό φινάλε στο πρώτο μέρος.

Στα ίδια επίπεδα ήταν η εικόνα του αγώνα και στην τρίτη περίοδο, με τους «πράσινους» να «βομβαρδίζουν» το αντίπαλο καλάθι και να ανεβάζει κατακόρυφα την διαφορά. Καλάθης, Λοτζέσκι και Σίνγκλετον σκόραραν από μακριά, με το σκορ να φτάνει στο 29-61. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μειώσουν, όμως Αντετοκούνμπο και Βουγιούκας -που σκόραρε μέχρι και τρίποντο- διατήρησαν την διαφορά στα ύψη. Ο Πασκουάλ πέρασε στο ματς τον Μήτογλου, που πέτυχε τέσσερις πόντους, ενώ με βολές του Λεκαβίτσιους ο Παναθηναϊκός έκλεισε το δεκάλεπτο στο +37!

Στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός έριξε την απόδοσή του, με αποτέλεσμα ο Φάρος να πετύχει κάποιους συνεχόμενους πόντους και να μειώσει σε 48-77, παρά τις προσπάθειες των Αντετοκούνμπο και Μήτογλου. Οι Παππάς και Μποχωρίδης ανέβασαν την διαφορά με τρίποντα, ενώ Αντετοκούνμπο και «Μπόχω» σκόραραν εκ νέου για το 52-87. Το ματς τελείωσε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, με εντυπωσιακό κάρφωμα του Ζακ Όγκαστ από ασίστ του Παππά.

Τα δεκάλεπτα: 11-13, 25-45, 36-73, 52-89

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Ντένμον 15 (3), Λοτζέσκι 9 (3), Καλάθης 3 (1), Σίνγκλετον 4 (1), Βουγιούκας 6 (1), Μποχωρίδης 5 (1), Παππάς 15 (3), Γκιστ 6, Λεκαβίτσιους 4, Όγκαστ 6, Αντετοκούνμπο 10, Μήτογλου 6