Πάλεψε, αλλά δεν τα κατάφερε

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε για δύο περιόδους αλλά δεν τα κατάφερε κόντρα στην ανώτερη ΤΣΣΚΑ καθώς ηττήθηκε με χαμηλά το κεφάλι.

Ο αγώνας δεν άρχισε καλά για το τριφύλλι αφού στην πρώτη περίοδο δεν κατάφερε να προηγηθεί ούτε μία φορά ενώ βρέθηκε πίσω με έως και 12 πόντους, το οποίο ήταν το μεγαλύτερο προβάδισμα της ΤΣΣΚΑ στην πρώτη περίοδο. Ο Παναθηναϊκός είχε σχετικά καλό ποσοστό στα τρίποντα με 40% αλλά δεν βοήθησαν τα δίποντα καθώς οι «πράσινοι» σκόραραν μόνο στις 3 από τις 9 προσπάθειες. Η περίοδος τελείωσε με την ΤΣΣΚΑ να προηγήτε με 27-15.

Στην δεύτερη περίοδο η ΤΣΣΚΑ ήταν πάλι καλύτερη. Το τριφύλλι έκανε ένα μικρό σερί και από 34-17 έκανε το σκορ 34-21, όμως η ΤΣΣΚΑ πήρε τάιμ άουτ ώστε να κόψει τον ρυθμό του αγώνα. Με ακόμα ένα σερί ο Παναθηναϊκός μετέτρεψε το 39-21 σε 41-27 και ο Δημήτρης Ιτούδης κάλεσε το δεύτερο τάιμ άουτ ώστε να κόψει τον ρυθμό. Η δεύτερη περίοδος τελείωσε με την ΤΣΣΚΑ να βρίσκεται μπροστά με 43-33, με buzzer beater του Λοτζέσκι. Αξίζει να σημειωθεί πως αποχώρησαν από τον αγώνα οι Γκιστ και Ντε Κολό μετά από μία αψιμαχία μεταξύ τους.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται συνεχώς πίσω στο σκορ και να κυνηγάει την ΤΣΣΚΑ. Οι «πράσινοι» αμυντικά ήταν πολύ κακοί και επιθετικά έκαναν αρκετά λάθη. Σε κακή μέρα ο Καλάθης, κάτι που επηρεάζει το σύνολο της ομάδας. Θετικοί έως τώρα οι Όγκαστ, Ρίβερς, Σίνγκλετον, ενώ αμυντικά έχει πολύ καλή απόδοση ο Μάρκους Ντένμον

Η τρίτη περίοδος άρχισε με αρκετές άστοχες προσπάθειες και για τις 2 ομάδες. Ο Ρίβερς με ένα lay up μετά από την πολύ ωραία του ασίστ του Καλάθη έκανε το 47-37. Ο Αντεντοκούμπο έκανε ένα ανόητο φάουλ που ήταν και καλάθι αλλά εξιλεώθηκε στην επόμενη φάση αφού ευστόχησε σε τρίποντο και έκανε το 50-40. Με βολές των Σίνγκλετον και Αντεντοκούμπο οι «πράσινοι» έκαναν το 54-45. Ο Λεκαβίτσιους έκλεψε την μπάλα και μετά έτρεξε μέσα στην περιοχή της ΤΣΣΚΑ τραβώντας όλους τους αμυντικούς πάνω του, πέταξε την μπάλα έξω στον Ρίβερς και αυτός ευστόχησε σε τρίποντο για το 57-48. Ο Σίνγκλετον έκλεψε την μπάλα βρήκε τον Λοτζέσκι μόνο του και αυτός δεν έχασε το αμαρκάριστο τρίποντο για το 60-51. Αξίζει να σημειωθεί πως ο Παναθηναϊκός ξόδεψε λάθος τα φάουλ του καθώς στο ίδιο χρονικό σημείο που η ΤΣΣΚΑ είχε κάνει ένα φάουλ, το τριφύλλι είχε κάνει και τα 5.

Η τέταρτη περίοδος άρχισε τραγικά για τον Παναθηναϊκό καθώς δέχτηκε 5 πόντους, έχασε 2 επιθέσεις, ο Αντεντοκούμπο δέχτηκε μία τάπα και έκανε και ένα φάουλ. Στην συνέχεια όμως ο Ρίβερς πέτυχε τρίποντο και πήρε και το φάουλ στο οποίο ευστόχησε στην βολή. Η ΤΣΣΚΑ έχασε κι άλλη επίθεση και χρεώθηκε με ακόμα 2 γρήγορα φάουλ. Όμως ο Λεκαβίτσιους έκανε ένα ανούσιο φάουλ αλλά νωρίτερα δεν δώθηκε καθαρό φάουλ στον Σίνγκλετον και ο Τσάβι Πασκουάλ δέχτηκε τεχνική ποινή για τις έντονες διαμαρτυρίες του. Από εκείνο το σημείο και μετά όλα τελείωσαν για τον Παναθηναϊκό που πέτυχε μόνο 3 βολές για να κάνει το 76-59. Ο Λεκαβίτσιους έκανε λάθος πάσα σε αιφνιδιασμό αλλά επανόρθωσε μετά πετυχαίνοντας ένα lay up. Τα τελευταία λεπτά παίχτηκαν χωρις ουσία με την ΤΣΣΚΑ να νικάει με 81-63 το τριφύλλι.

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 43-33, 60-51, 81-63

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 10 (2), Ρίβερς 17 (3), Παππάς, Ντένμον, Γκιστ, Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους 9 (1), Γκάμπριελ, Όγκαστ 8, Λοτζέσκι 6 (2), Καλάθης 7, Αντετοκούνμπο 6 (1)