Θρίαμβος στο ντέρμπι κορυφής

Επίδειξη δύναμης από τον Παναθηναϊκό, που συνέτριψε με 0-5 τον Μινώταυρο στο ντέρμπι κορυφής του πρωταθλήματος!

Το παιχνίδι βάσει της βαθμολογικής θέσης των δύο ομάδων, αλλά και της μέχρι τώρα απόδοσης τους στους τέσσερις πρώτους αγώνες του πρωταθλήματος, θεωρούταν ντέρμπι κορυφής. Το τριφύλλι όμως με την απόδοση των αθλητών του έδειξε ότι υπάρχει διαφορά δυναμικότητας επικρατώντας τελικά εύκολα επί του Μινώταυρου με σκορ 0-5.

Οι «πράσινοι» ήταν ανώτερη καθ'όλη τη διάρκεια του αγώνα, επιβάλλοντας το ρυθμό τους από την αρχή της αναμέτρησης και δημιουργώντας πολλές ευκαιρίες που απέτρεψε να γίνουν γκολ ο πορτιέρο των γηπεδούχων, ενώ αξιοσημείωτο είναι το γεγονός πως η καλύτερη επίθεση του πρωταθλήματος, που άνηκε στην ομάδα του Μινώταυρου, δεν μπόρεσε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα.

Στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου ο Ντάρλας βρήκε τον τρόπο να παραβιάσει την αντίπαλη εστία ανοίγοντας το δρόμο προς τη νίκη, ενώ πολύ σημαντικό επίσης ήταν το γκολ που πέτυχε ο Μουρδουκούτας, λίγα μόλις δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, δίνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων (0-2) στον Παναθηναϊκό στην ανάπαυλα.

Στην επανάληψη, μετά από ένα δεκάλεπτο «ξηρασίας», οι γηπεδούχοι βλέποντας οτι δεν μπορούν να σημειώσουν κάποιο τέρμα και με την αναμέτρηση να πλησιάζει στη λήξη της, ρίσκαραν βάζοντας και 5ο παίχτη στην επίθεση, γεγονός που επέτρεψε στην ομάδα του τριφυλλιού να πετύχει κι άλλα τέρματα, με τον Ντάρλα στο 34′, τον Μπεγκάι στο 37′ και τον Σταματέλο στο 39′, με το σκορ να πηγαίνει στο 0-5 και το Παναθηναϊκό να παίρνει μια εμφατική, όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι, νίκη.

Επόμενο παιχνίδι για την ομάδα μας, με τη ΑΕΚ, την Κυριακή 22/10 στις 19.00, στο κλειστό της Πολιτείας.